כשעיצוב מאופק פוגש טבע פראי

תאריך: 27/06/2017

התחושה הראשונית אשר הציפה את האדריכלית עדי מבל-שלם כאשר הגיעה בפעם הראשונה אל המגרש, הממוקם בקצה יער אורנים ירוק בפאתי קרית טבעון, היתה חוויה של טבע פראי העוטף מכל הכיוונים. חוויה זו נחרתה בה והיא שהובילה אותה בתהליך תכנון הבית, כאשר המשימה העיקרית היתה לשמור על הקשר בין הפנים והחוץ. 

הבית תוכנן עבור בני הזוג רועי ו​אורלי יצחקי, הורים לשניים העומדים בפני הרחבה נוספת של המשפחה. רועי הוא הבעלים והמנכ"ל של יקב טוליפ, כך שבני הזוג נוהגים לארח הרבה בביתם. לכן, חלל ציבורי גדול ומרווח​ היה חשוב להם, בפנים הבית כמו גם מחוצה לו.

​הבית המשתרע על מגרש בן 800 מ"ר, תוכנן כשתי קוביות, כאשר במרווח שביניהן נמצאת מבואת הכניסה המהווה חלל ביניים- בין החוץ לפנים ובין הציבורי לפרטי. ​​בקובייה הציבורית סלון, מטבח ופינת אוכל.
בקובייה הפרטית חדרי שינה, פינת משפחה וחדרי שירותים ומקלחות.
ברחבת הכניסה מקבלת את פני הבאים פרגולה עשויה קורות עץ גדולות אשר נכנסות פנימה לחלל הביניים, וממשיכות באותו הקצב אל החוץ. בנוסף לקורות ההמשכיות, הריצוף החיצוני "חותך" את הריצוף הפנימי ומייצר את הקשר של חלל הביניים בין הפנים לחוץ.

הבית רוצף באריחי גרניט פורצלן 90/90 דמוי בטון מוחלק במראה אורבני מלוכלך מעט. הרצועה החודרת מבחוץ דרך מבואת הכניסה, רוצפה במודול של אבן טרוורטין בהירה. באופן זה, המבטים תמיד מצטלבים בין חוץ לחוץ,​מאחור ומלפנים.

לבעלת הבית היה חשוב להעניק מראה נקי ושקט. במקלחות נבחרו אריחים חלקים ושולבו מעט אריחים עם משחקי תלת מימד ללא צבע נוסף, כאשר הטונים של הצבע מתבטאים בארונות הכיור.

שני קירות מחופים באבן לקט מקומית, הנראים כצומחים מתוך האדמה, משמשים כ"קירות כוח" במיקומים אסטרטגיים. קירות האבן מכניסים חמימות ואווירה כפרית לבית שבו שולטים הקווים המודרניים והנקיים.מתוך הקובייה הציבורית יורד לקומת הקרקע גרם מדרגות, אשר מעליו סקיילייט עם פתחי איוורור, ליניקת האוויר החם המצטבר בחלקו העליון של החלל הגבוה. הסקיילייט מאיר את החלל באור טבעי אך לא ישיר.מפינת האוכל יוצאת מרפסת קטנה אשר ממנה נפרש מבט רחוק אל חלקו המזרחי של עמק יזרעאל.

צילום - חן תמרי 
עיצוב - עדי מבל שלם
ריצוף, חיפוי וכלים סניטריים - אלוני

עדי מבל שלםעדי מבל שלםעדי מבל שלםעדי מבל שלםעדי מבל שלםעדי מבל שלםעדי מבל שלםעדי מבל שלםעדי מבל שלם