איך מעצבים בית לאגדת עיצוב ישראלית?

תאריך: 05/11/2017

מסתבר שאף פעם לא מאוחר מידי להגשים חלום: רק לאחרונה, בגיל 71, זכתה מעצבת האופנה המיתולוגית טובהל'ה לעבור ולהתגורר סוף סוף בדירה משלה, אליה עברה מדירה שכורה ברחוב הסמוך. הנכס הותאם במיוחד לצרכיה כדיירת יחידה בגיל השלישי, שהיא אם לשלוש בנות, סבתא לתשעה נכדים, ובראש ובראשונה- טובהל'ה, אשה בעלת אישיות צבעונית ויחודית, המנהלת סגנון חיים לא שגרתי.

על עבודת האדריכלות הופקד המעצב גל פלורסהיים, שעבד בצמוד לבתה נעמה חסין. טובהל'ה לא היתה שותפה לתהליך, והגיעה לדירתה החדשה מבלי לדעת מה מצפה לה. "עיצוב החלל נעשה כסוויטה עבור טובה'לה", מסביר פלורסהיים. "המקלחת נמצאת בחדר השינה, בעוד ששירותי האורחים נפרדים. הבית עוצב במחשבה שאם יהיה צורך בעתיד בסייעת שתגור עם טובה'לה, פינת האוכל יכולה להיסגר ותשמש כחדר בגודל תיקני".
 


החלל מתפרש על פני 64 מ"ר הכוללים חדר שינה, סלון ומטבח המופרדים באמצעות בר, ומרפסת הפונה אל רחוב אבן גבירול ומכניסה את העיר אל הבית. מבחינת המעצב והדיירת, מדובר ביתרון. "אני אוהבת רעש, וכל העיר נמצאת כאן מתחת לבית, אני עושה אותה בהליכה" אומרת טובהל'ה.

פלורסהיים: "בתכנון הדירה החלטנו שלא מתפשרים על כלום, כאשר האתגר היה להצליח לשלב בין הרצונות של טובה'לה לאלו של בתה נעמה. את מלאכת הלבשת הבית השארנו לטובהל'ה, אספנית של חפצים יחודיים ואקלקטיים ואהבה גדולה לאמנות. לכן החלטנו על עיצוב שקט וקלאסי שישמש רקע לביטוי האישי של טובהל'ה. בחרנו בצבעים בהירים ומונוכרומטיים מחומרים טבעיים, תוך הקפדה על חומרים באיכות הגבוהה ביותר. כדי להעניק חמימות בחרנו פרקט מעץ טבעי ובהיר, אותו שילבנו עם גוונים אפורים. המרפסת והמקלחת רוצפו וחופו בשיש אבן טבעית מסוג שיי-גריי. למטבח בחרנו בכיור נירוסטה מודרני. למרפסת נבחרה זכוכית בעלת בידוד כפול, המעמעמת את רעשי העיר הגדולה שבחוץ".

"סוף סוף אני שותה את הקפה שלי בבית, במרפסת, במכונת הקפה שבתי נעמה קנתה לי לדירה החדשה, ולא בבית קפה", מוסיפה טובהל'ה.

הריצוף, חיפוי וכלים סניטריים שבדירה נרכשו באלוני
עיצוב ותכנון - גל פלורסהיים
צילום - אביב קורט