בטעם שלנו: קווים לדמותו של העיצוב הישראלי

תאריך: 04/05/2022

"גיוון", "ביטוי אישי", "משפחתיות", "צבעוניות וחום" – לכבוד יום העצמאות שאלנו מספר אדריכליות ומעצבי פנים בולטים מה מייחד את העיצוב הישראלי לדעתם. את התובנות שלהם ריכזנו לכם כאן.

סמדר מאמו

"יש בעיצוב הישראלי הכל מהכל, יש את הזיכרונות מפעם ויש את הסגנונות החדשים. אני חושבת שיקח עוד זמן עד שנגיד שיש כאן סגנון חדש ומוגדר של עיצוב פנים ישראלי."

 האם יש מאפיינים ייחודים לעיצוב פנים ישראלי לדעתך?

"קווים לא עמוסים, ניסיון לשמור על איזון בין החומרים ולא להעמיס בעודף אלמנטים, צבעוניות נעימה חמימה, פסטלית ולא מנוכרת, והחיבור בין הפנים לחוץ ולצמחיה.
מאפיין נוסף הוא החשיבות למטבח, סלון ופינת האוכל - אנחנו מארחים המון, בין אם זה בחגים, שבתות או סתם ביום חול וחשוב שיראה טוב, נעים ומכניס אורחים.
בסופו של דבר, אני חושבת שהכל תלוי במיקום הבית ובקצב החיים: יש את קצב העיר הדינאמי וסגנון החיים המודרני ויש את האיזור הכפרי, קיבוצי ומושבניקי -אם בצפון הגלילי או אם בדרום המדברי , אנשים מתייחסים מאד לסביבה החיצונית שלהם גם בעיצוב הפנים."

רצ'ה ברק

 "הטעם הישראלי מאוד מגוון ומושפע בעיקר מריבוי התרבויות שמאפיין אותנו כחברה. אם אני צריכה להכליל - הרוב נרתע מצבע ונועזות בעיצוב וחובב "טרנדים".  הישראלי הממוצע יעדיף בסיס ניטרלי שאפשר לשנות לעיתים קרובות בהתאם לצו האופנה.

 האם יש מאפיינים ייחודים לעיצוב פנים ישראלי לדעתך?

בהחלט. אפשר לזהות עיצוב ישראלי בדיוק כמו שאנחנו מזהים ישראלים בחו"ל. אולי זה משהו באור השופע בארץ שמשפיע על העיצוב המקומי - הוא בהיר, מואר, פתוח ואוורירי. עוד מאפיין ייחודי לנו שנובע לדעתי מערכי המשפחה העמוקים בחברה הישראלית, הוא מיקומו וחשיבותו של המטבח. מרכזיותו של המטבח בחיינו הפכה אותו לאחד החללים המושקעים ביותר בבית הישראלי הטיפוסי."

 אילו העדפות סגנוניות אפשר לזהות בשנים האחרונות בקרב הקהל הישראלי?
"הקהל הישראלי יותר חכם, יותר מודע לעיצוב ומבין לעומק את עבודת המעצבת. המגמה הבולטת בעיניי, היא שהעסקת מעצבת בתהליך בניה או שיפוץ כבר לא נחשב למותרות. בקרב קהל היעד שלי אני מזהה מגמות גלובליות, הם יותר מודעים לאיכות הסביבה, מתעניינים בחומרים, מאחלים לקשר פנים-חוץ יותר זורם. במקביל יש מגמה מאוד ברורה שמקדשת את האינדיבידואל, את הביטוי האישי בחלל הפנים המתבטא בעיצוב אישי מאוד, ייחודי ופחות טרנדי."


עיצוב: רצ'ה ברק צילום: מאור מויאל

סנדרה גרנדש

"בשנים האחרונות אפשר להבחין בהתפתחות של סגנון עיצוב ישראלי עצמאי.
הלקוח הישראלי אוהב גיוון ומצפה לאיכות גבוהה. הוא אנין טעם, מעריך אומנות ואובייקטים מעוצבים והם חלק אינטגרלי מתקציב הפרויקט. הפרקטיות בפרויקט מאוד חשובה לו. נראה לרוב בבניה הפרטית שילובים של בניה כפרית עם עיצוב מודרני נקי, מינימליסטי. בבניה העירונית העיצוב המודרני מועדף בקרב הישראלים. גם בבניה הקבלנית יש מודעות מאוד גדולה לתוצר הסופי. בדרך כלל נראה קו מודרני ומינימליסטי."

האם יש מאפיינים ייחודיים לעיצוב פנים ישראלי לדעתך?

בבניה הפרטית יש מקום מאוד גדול בלב לעץ הזית. הרבה מהלקוחות מספרים לי כבר בשלבים הראשונים של התכנון על הרצון שלהם לטעת עץ זית בשטח הבית. חוץ מזה, יש מודעות גבוהה להכנסת הירוק פנימה - בחירה הגיונית כשחושבים על כמה חם פה כמעט כל השנה.
בשונה ממדינות אחרות, בהן צובעים את הקירות בגוונים שונים, כאן מעדיפים לצבוע בגוונים בהירים ומוארים המשרים תחושת ניקיון."

שירלי רוט

האם יש מאפיינים ייחודים לעיצוב פנים ישראלי לדעתך?

"אם הלקוח הוא המעצב, הוא פחות ייטה להעז בגוונים ובשילובים מקוריים. ינסה למחזר עיצובים שראה בפינטרסט או אצל השכן והיכן שהוא מהסס, ילך על הבטוח מבחינתו - לבן. אם יש מעצב בתמונה, לצערי יש יותר מדי שטאנצים שחוזרים בין לקוחות שונים אצל אותו מעצב. בעיני מעצב טוב יודע להתאים עצמו כל פעם מחדש ללקוחות חדשים.
מבחינת העדפות סגנוניות, בעיניי אנחנו לא שונים מאוד משאר העולם, כלומר בשנים האחרונות מעדיפים יותר נקי ונורדי או שחור וזהב ופחות כפרי."


עיצוב: שירלי רוט צילום: מושי גיטליס

שרון בן משה

"ישראל מורכבת רבדים רבדים של אנשים, תרבויות, דעות ונקודות מבט שונות ומגוונות. כל אלו מתגבשים לכדי סגנון עיצוב ייחודי, האוסף תחתיו טעמים שונים. בנוסף, החשיפה המוגברת לעולם, הודות לטכנולוגיה ולמדיה החברתית, מעשירה ומעמיקה את השכבות, הסגנונות והרבדים העיצוביים שבמילא קיימים."

איך זה בא לידי ביטוי הלכה למעשה?

"רהיטים ישנים משוק הפשפשים, מוצאים עצמם יחד עם ריהוט עכשווי ואלמנטים תעשייתיים. צבעוניות חמה המאפיינת את מזגה החם של הארץ הזאת, מתאווררת לה לצד נגיעות קרות של צבע. מראה גולמי שאינו מהוקצע, מחוספס במתכוון, ודיוק ייקי מוקפד, חוברים להם יחדיו.
לפעמים זה נראה קצת מפתיע שבמדינה כל-כך צעירה ורוויות סערות, אנחנו נוטים לפלטת צבעים ניטרלית ומרגיעה. ואולי זה הכי הגיוני. אולי דווקא בגלל חוסר השקט אנחנו מעדיפים לייצר מעטפת של רוגע ושלווה, שתדע להכיל בצורה מדויקת את כל שכבות הצבע והסגנונות שמקיפים אותנו."


עיצוב: שרון בן משה צילום: נויה שילוני

המאירי מעצבים

"אקלקטיות היא המאפיין הכי בולט בעיצוב ישראלי. סך הכל זה הגיוני - כמו שישראל היא קיבוץ גלויות ככה גם הישראלים בכל הנוגע לעיצוב. חוץ מזה, הישראלים מאוד מחוברים למקורות, למראה עם סיפור ומשמעות אך יחד עם זאת חיבור לקווים נקיים וטבעיים. הטעם הישראלי מתבטא במרחבים, חללים גדולים וגבוהים. רצוי שהעיצוב והפריטים יהיו פרקטיים, עיצוב המשרת את החוויה שאנחנו רוצים שהאורח יחווה.
עיצוב פנים ישראלי מתאפיין בחיבור ישיר בין החוץ לפנים, בפתחים גדולים, המון אור טבעי וכיווני אוויר שיש לקחת בחשבון במלאכת העיצוב, עיצוב הפונה לנוף תוך התחשבות בכיווני זריחה ושקיעה. הלקוח הישראלי מעדיף מראה נקי, פריטים פרקטיים, קלים לניקוי ולרוב בעל מראה טבעי או אותנטי."