הטרנדים המובילים בעולם העיצוב לשנת 2018

תאריך: 27/11/2017

הטרנדים בעולם עיצוב הבית שואבים השראתם מעולם האופנה, הטקסטיל והאומנות ומושפעים גם מהפיתוחים הטכנולוגיים התמידיים המאפיינים תחום זה. לקראת השנה החדשה, ומתוך שאיפה להמשיך ליהנות יחד מהדרך בכל פרוייקט, אלוני שמחה לחשוף בפניכם את הטרנדים והמגמות המעניינות שישלטו בעולם העיצוב של 2018: הגוונים, המרקמים, התחושות והחומרים.

יוספה זהבי, מנהלת תחום האדריכלים באלוני, טוענת כי "הריצוף וחיפוי הקירות הפכו לאלמנטים המרכזיים בעיצוב הבית", לדבריה, "שלושת הטרנדים שיככבו בעולם העיצוב בשנת 2018 מושפעים מעולם המתכות (מטאלי), הטראצו והגאומטריה. אותם ילוו מגמות נוספות של שימוש בגווני שחור קפה, שימוש באריחים קטנים, כמו גם שימוש באריחים קטנים על מנת ליצור שטיחים גאומטרים גדולים, גווני אפור ושחור באריחי ענק ומראה טבעי."

ביקשנו מזהבי להרחיב קצת על כל אחד מהטרנדים, והיא נענתה בשמחה.

הצבע המטאלי:

הצבע המטאלי משתייך למגמה שהולכת ותופסת יותר ויותר תאוצה, מגמה של קרבה לטבע ושימוש בחומרים טבעיים. המטאליות מגיעה ממקורות הטבע כמו נחושת, מתכת, זהב וכל סוגי המתכות.  

כתוצאה מהמפגש של צבעי כרום עם אור מתקבלת השתקפות של האור ונוצרים מספר גווני משנה  בעלי אופי מטאלי נוצץ ובוהק (כמו ביהלומים). המטאליות משתלבת עם כל סוגי הגוונים – ניתן ליצור אדום מטאלי, כחול מטאלי וכו'.
השנה, האריחים המטאליים מגיעים בגוונים רבים: אפור, שחור, ברונזה, גוונים של זהב בשילוב שחור.

האריחים המטאליים מוצעים בכל הגדלים-  החל מ60X60 ס"מ ועד1X3 מטר. חלקם מוצעים בגימורים גסים המעניקים תחושה של חספוס, קורוזיה ומשלבים נגיעות של זהב/חום.

 

אריחי גרניט פורצלן במראה טראצו:

מקורם של אריחי הטראצו באיטליה של תחילת המאה הקודמת. הם  נוצרו על ידי שימוש בשאריות אריחים – ריסוק של אבנים (אגריגטים) וערבובם עם מלט ופיגמנט. הם כללו שלל גוונים של אבנים עם פיגמנטים שונים והיו מרהיבים וססגוניים. עם השנים התפתח הטראצו, והפך פופולרי בתצורתו החדשה העשויה מערבוב פלחי אבנים גדולים עם חומר פולימרי, ויציקת אריח של אבן טבעית. התוצאה היתה מראה מלוטש שהוצע בגדלים 30X60, 40X40 אותו אנו מכירים מהבתים הישראליים של שנות ה- 70, ה- 80 וה- 90. אך ב-20 השנה האחרונות, עם כניסת אריחי הגרניט פורצלן לתחום הריצוף, הפופולריות של הטראצו הלכה ונעלמה. בשל עמידותו, הוא מצא את מקומו בעיקר בבתי חולים, בתי ספר ובמקומות מסחריים שבהם השחיקה גבוהה.
אך בעולם העיצוב כמו בעולם העיצוב, תמיד יש מקום לקאם-בק. כיום, בסוף העשור השני של המילניום, הטראצו זוכה לתהילה מחודשת וחוזר לככב בעולם העיצוב- ובגדול!  האריחים הפופולריים ביותר הם אריחי גרניט פורצלן בהדפסה דיגיטלית המדמים את מראה הטראצו הטבעי באמצעות הדפסה דיגיטלית מתקדמת, הפותחת אינספור אפשרויות של טקסטורות, גוונים וגדלים.
ההדפסה הדיגיטלית מאפשרת להגיע למראה טראצו מעניין ומיוחד הרבה יותר מהטראצו הטבעי. האגרגטים (האבנים המרוסקות) שבטראצו הטבעי מגיעים בצבעוניות של אפור גרפיט, אפור קפה ואפור תכלת. באריחי הגרניט פורצלן ניתן להעשיר ולהעמיק את הצבעים האלו למראה נאמן למקור אך ססגוני הרבה יותר.בנוסף, בניגוד לטראצו הטבעי, אריחי גרניט פורצלן במראה טראצו יכולים להגיע באינסוף גדלים, סגנונות, צבעים, גימורים (מט ומבריק), עוביים (ועיצובים.

 

 

אריחים עם ציורים גיאומטריים : 

מקורם של האריחים המעוטרים בדפוסים גאומטריים הוא בטרנד של אריחי רטרו העשויים טראצו או בטון, אשר נעשו בעבודת יד ועליהם ציירו אלמנטים ליצירת מראה של שטיח. אריחים אלו ניתנים ליישום הן בבתים פרטים והן בחללים ציבוריים. עם האריחים הגאומטריים ניתן לרצף לאורך או לרוחב, לשלב צורות נוספות ולייצר חיבורים מעניינים ומיוחדים.
לדברי זהבי: "הגיאומטריה היא שפה בפני עצמה, המאפשרת לכל מעצב למצוא את הקו הגיאומטרי שלו. האריחים הגיאומטריים מבטאים שפה מודרנית נועזת וחדשנית המאפשרת ביטוי אישי, משום שכל צורה גיאומטרית מאפיינת אותנו כבני אדם (מרובעים רכים/חדים, עיגולים רכים וכד')".

  

גווני קפה שחור – השחור החדש!

שחור נחשב לצבע הכי דרמטי, ועוצמתי ואקזוטי. השנה יככב השחור בשינוי קל ויקבל גוון של חום– שחור, בדומה לצבע הקפה השחור. מדובר בגוון פחות שמרני ויותר תוסס ואנרגטי, המתכתב עם סגנון החיים הדינאמי של ימינו. הכל מתחיל ונגמר בקפה- פגישות, יציאות, עבודה, פנאי, בבית, בחוץ וכו'. בנוסף, הוא מתחבר בטבעיות לגוונים המטאליים שמככבים השנה. לדברי זהבי:  "לעומת השחור, הצבע "שחור-קפה" נעים יותר וזורם בעיקר עם גווני התכלת, הטורקיז ועם המטאלי הבוהק. שילוב זה יוצר מעין טוויסט פחות עוצמתי ויותר חם".

 

ולסיום, נתייחס לשני טרנדים קיימים הממשיכים איתנו גם ל- 2018:


אריחים גדולים מאוד בגוונים אפור ושחור:

הגוונים הפופולריים הם בעיקר האפור גרפיט והשחור, המאופיינים כאריחים דמויי אבן טבעית ומגיעים בגימורים מט ומבריק. אריחים אלו יכולים לשמש גם כחיפוי לדלתות, ארונות, משטחים ושולחנות, והם מגיעים בכל מראה הנחשב לטרנדי כיום- בטון, אבן, עץ, טראצו, מטאלי וכו'.

בשל גודלם, ניתן ליצור באמצעותם משטח במראה אחיד ללא רובה ופוגה- יתרון משמעותי בעיקר בחדרי מקלחת, המאפשר יצירת משטחים אחידים, ללא חיתוכים המאפשרים חדירת לחות. יתרון נוסף הוא זמן ביצוע עבודה מהיר, נקי ויעיל, והמראה המתקבל הוא יוקרתי ומרשים, מודרני, הייטקיסטי ומתועש.

זהבי מדגישה: "האפור והשחור הם צבעים קרים, דרמטיים ומודרניים ורצוי "לחמם" אותם באמצעות טקסטיל, ריהוט עץ ובכך לעדן את השפה העיצובית, או לזרוק נגיעת צבע מטאלי שמתאימה לשפה האפורה והשחורה".

טבעי זה הכי:
אלמנטים המשווים מראה טבעי של עץ, בטון ואבן ממשיכים להיות נכונים ומתאימים גם בשנת 2018. טכניקת ההדפסה הדיגיטלית המתקדמת מאפשרת רמת דיוק מושלמת ומראה נקי, כך שכל אריח גרניט פורצלן יכול להיראות בדיוק כמו החומר הטבעי, בין אם מדובר באבן, עץ, בטון או אחר.

היתרון המשמעותי הוא התחזוקה הקלה (לעומת התחזוקה הקפדנית והטיפול השוטף הנדרשים  לחומרים הטבעיים), כמו גם אפשרות לייצר אריחים נוגדי החלקה (R10,R11) לשימוש באזורים לחים ורטובים. ויתרון נוסף- גמישות בייצור עוביים שונים ואפשרות לייצור דקים.