הקיימות כאן כדי להישאר

תאריך: 31/07/2018

העיסוק בקיימות ניכר בכל תחום מתחומי חיינו והוא עמוק בהרבה משימוש בחומרים ידידותיים לסביבה בלבד. הקיימות היא אג'נדה, תפיסת עולם על פיה חיים יותר ויותר אנשים והיא מקבלת ביטוי במגוון ערוצים- מהצרכני ועד האמנותי.

תערוכת FASHIONED FROM NATURE המתקיימת בימים אלו במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון ותוצג בו עד ה-27.1.19, מהווה סוג של הוכחה לעיסוק הגובר בקיימות. בשונה מתערוכות אופנה המייצרות רטרוספקטיבה על פועלו של מעצב או סגנון אופנתי מסוים. תערוכת האופנה בלונדון בוחנת את יחסי הגומלין בין הטבע לבין תעשיית האופנה, החל מהמאה ה- 17 ועד היום. הבחינה נערכת במספר ממדים- הכרונולוגי, החומרי, הסגנוני, הערכי והאקולוגי.

כובע פרווה מהמאה ה-19 בעיצוב קרוליין רבוקס 

הטבע שימש כחומר גלם וכהשראה לפריטי לבוש שהאדם יצר לעצמו עוד מימי קדם. עם ההתפתחות האבולוציונית הגביר האדם את השימוש בטבע לשימושיו ולצרכיו גם במחיר של פגיעה בו. במרוצת השנים השימוש ההולך וגובר בעור בעלי חיים ובמשאבים טבעיים, לצד הזיהום האקולוגי שגורמת תעשיית האופנה המודרנית יצרו פן נוסף של הקשר בין שני העולמות, המקבל התייחסות בתערוכה.

חליפת עור בעיצוב קייט ג'ונס. צילום: רייצ'ל מן

חליפה עם מוטיבים מהטבע בעיצוב סטלה מקרטני

התערוכה מציגה פתרונות אלטרנטיביים מודרניים שנועדו למזער את הפגיעה במשאבי הטבע ולעודד את מגמת הקיימות בתעשיית האופנה העולמית: שמלות מפלסטיק ממוחזר, יריעות המדמות עורות המיוצרות מפסולת ענבים ותצוגת טי שרטים של ארגון גרין פיס. התמונה השלמה המתקבלת היא ייחודית, מקורית ומסקרנת, בזכות נקודת מבט שאינה עוסקת בהטפת מוסר כעוסה אלא ממקום של הצגת רעיונות לפתרונות מעשיים, באמצעות המגוון הססגוני של הפריטים המוצגים בתערוכה, פריטים המבטאים את פניה הרב גוניות של אחת התעשיות הגדולות בעולם.

מתוך תצוגת חולצות גרין פיס בתערוכה 

מסלול תצוגה אנטי טוקסיק של גרין פיס. צילום: גרין פיס Hati Kecil Visuals

הקיימות נשזרת באורחות חיינו והפכה להיות חלק נדרש וטבעי מהנוף. חשוב לנו כצרכנים לדעת שמוצר מסוים יוצר תוך שימוש מופחת ברעלים או ללא רעלים כלל, אנחנו מבקשים לדעת שהמפעל ממנו נרכש המוצר הוא מפעל הדואג למיחזור נאות ואולי אף חלק מהמוצרים בו מיוצרים על בסיס פסולת ממוחזרת. כשמדובר בכלים סניטריים כמו ברזי כיור וברזי אמבט, יותר ויותר צרכנים בוחרים בברזים המייצרים חסכון בתצרוכת המים. יש כיום אסלות המשלבות כיור לנטילת ידיים. בעת שטיפת הידיים, זורמים המים וממלאים את מיכל ההדחה. באופן הזה נחסכת כמות משמעותית בתצרוכת המים הביתית. לצד אלו קיימת חשיבות גם לחומרי הגמר – חברות הצבע לדוגמא, משקיעות בקולקציות של צבעים על בסיס מינרלים ועל בסיס מים. צבעים שאינם רעילים, ידידותיים מאוד לסביבה ואינם פולטים רעלים לחלל.

ROCA, W+W

ROCA, W+W

צבע אקרילי חד-רכיבי על בסיס מים המהווה יסוד ועליון במוצר אחד, מיועד לצביעה ישירה על מתכות שונות כולל מתכת מגולוונת. מותאם לצביעת פנים וחוץ, בעל כושר הידבקות גבוה במיוחד, בעל עמידות גבוהה בתנאים חיצוניים, מתייבש במהירות ומגן על המתכת בפני החלדה. המוצר נושא תו תקן ירוק.  צבעי נירלט. צילום: יח"צ 

שימוש בצבע אקרילי על בסיס מים, בעל כושר כיסוי גבוה במיוחד והסתרה מעולה, עמיד לאורך זמן רב. לאחר הצביעה מתקבל גימור בעל מגע קטיפתי. כל מוצרי נירוקריל EXTRA  הינם מוצרים בעלי תו תקן ירוק ותו תקן ישראלי. צבעי נירלט. צילום: יח"צ

 

קיימות היא במילים אחרות הכבוד שאנו מעניקים לטבע ולעצמנו כמי שחיים בתוכו ומהווים חלק ממנו. החשיבה שלנו היום היא חשיבה במונחים של קיימות גם אם אנחנו לא שמים לכך לב. מגמה זו היא מגמת על חשובה ביותר שהחלה לחדור אלינו באופן משמעותי לפני שני עשורים וההתרחבות שלה רק הולכת ומתעצמת, נוגעת בכל פעם בעוד ועוד סקטורים והיא עדיין לא קרובה לשיאה.

הדפסי הסוואה על חליפת כותנה בעיצוב ריצ'ארד ג'יימס

 

קרדיט תמונות תערוכת FASHIONED FROM NATURE

© Victoria and Albert Museum, London