חוגגים עצמאות: עיצוב כחול-לבן עם חופש, חום וזיקוקים

תאריך: 15/04/2021

"פתיחות", "דמיון", "משפחתיות", "צבעוניות וחום" – לכבוד יום העצמאות שאלנו את האדריכלית רינת לודמיר ואת המעצבת גילה מנחם מה מייחד את העיצוב הישראלי מבחינתם. את התובנות שלהן ריכזנו לכם כאן.

 
האדריכלית רינת לודמיר

 הבית הישראלי משקף את האישיות והאופי של בני הבית. החללים יוצרים מקומות שהתחושה בהן טבעית וקיים קשר חזק למשפחה ולילדים. הפתיחות והאהבה לאירוח הפנו את תשומת הלב למטבחים ולפינות האוכל, שבהרבה מקרים הופכים למרכז הבית ואני רואה הלכה למעשה שרוב המפגשים בין בני הבית מתנהלים סביב ובקרבת האי במטבח.


אריח Mirage COSMOPOLITAN במידה 120/278 ביג סייז מדוקק


עיצוב: אורנית מרקוביץ. צילום מאור מויאל

 

האם יש מאפיינים ייחודים לעיצוב פנים ישראלי לדעתך?

אמנם בארץ אין מסורת עיצוב רבת שנים, אבל אפשר לומר שהישראלים נוטים כיום לסגנון הבין לאומי-מודרני, שמאופיין בחללים נקיים עם חומרים וצבעים שלווים. הרקע הרגוע בבית מאפשר שילוב של אלמנטים ייחודיים שיכולים לבלוט בצבעוניות ולשמש כמוקדים ויזואליים בחללים וכנקודות חום פנימי המאפיין את הישראליות. לעיתים רואים גם  "דגשים עיצוביים הומוריסטים"  שאפשר גם לקשרם כשארית השראה מהמסורות וההומור היהודי. "ארון הספרים היהודי" הפך בהרבה בתים לספריה, אלמנט  מרכזי בחלל הציבורי, שלעיתים מתפרס על חלל כפול, ומשמש עוד עדות על אופי המתגוררים בו.


אריח Rondine CANOVA


עיצוב: אתי איפרגן. צילום: אלעד גונן

 

איזה מוטיבים או העדפות סגנוניות אפשר לזהות בשנים האחרונות בקרב הקהל הישראלי? 

הרכב המשפחה הישראלית המשתנה הוא נושא יחסית חדש ומשפיע על תכנון ועיצוב הבית הליברלי, כמו משפחות מנישואין שניים עם הרכב נפשות משתנה וחלוקת חלל שלוקחת בחשבון את צרכי הילדים מהנישואין הקודמים. בעבר היתה לישראלים נטייה לבחירת דברים פרקטים בלבד, אך היום אנו חווים שינוי חברתי הנובע מחשיפה תרבותית עולמית, ורצון ליצור חללים משמעותיים והכרה מחלחלת לתודעה הישראלית - שגם האסטתיקה היא פרטיקה.


אריח Baldocer ETERNAL 


עיצוב: עדי מינץ. צילום: אלעד גונן

 

המעצבת גילה מנחם

הדבר העיקרי מבחינתנו שמייצג את הטעם הישראלי היא הפתיחות והתעוזה להתנסות בחומרים חדשים ולשלב סגנונות עיצוב מכל העולם בחלל אחד על מנת לייצר אוירה. החוצפה הישראלית בהחלט באה לידי ביטוי גם בתחום עיצוב הפנים.


אריח Sintesi FLOW

 

 האם יש מאפיינים ייחודים לעיצוב פנים ישראלי לדעתך?

בשל תרבות האירוח הנהוגה בארץ החלל המרכזי מקבל שטח נכבד בבית. זהו חלל פתוח ומושקע שמכיל את המטבח רחב הידיים. הבית הישראלי אוהב מאוד אי גדול במטבח עליו מתרחשים עיקר החיים.


חיפוי APE Grupo MONOCROMA


עיצוב: אביב סבן. צילום: מאור מויאל

 

הישראלים אוהבים מאוד לאגור פריטים ולכן פתרונות אחסון מרובים היא אחת הדרישות הנפוצות מטעם לקוחות.


סולם משולב מדפים, מתלים ותאים CIPI

 

איזה מוטיבים חוזרים או העדפות סגנוניות אפשר לזהות בשנים האחרונות בקרב הקהל הישראלי?

קיימת דרישה הולכת וגדלה לבקש ספריות ענק ממתכת, עץ ושילוב חומרים. חיפוי הקירות נפוץ יותר וגם השימוש בזכוכית מאוד התעצם כתחליף לקירות. באופן כללי, אנשים נוטים לצבוע את קירות הבית ולהוסיף צבע לחייהם. בנוסף, דור ה-Y הוא דור שמעריך מאוד עיצוב. הם נולדו לתוך עולם החידושים הדיגיטליים והטכנולוגיים, שואבים השראה מהאינסטגרם והרשתות החברתיות והיום הם כבר הורים צעירים שרוכשים את הדירות הראשונות שלהם, ורוצים לעצב אותן בהתאם.


אריח Sant' Agostino DECONCRETE