כל הטיפים לשיפוץ אמבטיה ועיצוב חדרי רחצה

תאריך: 14/06/2018
חדר האמבט הוא אחד החדרים הקלים יותר לשיפוץ ולחידוש. שיפוץ אמבטיה הוא תהליך קצר יחסית, ונחשב למתגמל מאוד ביחס להשקעה שהוא דורש. בהשקעה לא גדולה ניתן ליהנות תוך זמן קצר מחדר אמבטיה חדש ועדכני, המשנה לחלוטין את חוויית הרחצה ומשאיר את אפקט ה"וואו" גם על אורחי הבית. שיפוץ אמבטיה כולל גם אלמנטים אסתטיים, ויזואליים וגם אלמנטים טכניים. כדי לייצר תוצאה סופית טובה חשוב להתייחס לשני הפרמטרים הללו. בכתבה שהכנו עבורכם, קיימים טיפים אפקטיביים מאוד שיאפשרו לכם לקבל חדר רחצה מעוצב, נעים למראה ואיכותי, כזה שיחזיק מעמד זמן רב.

סגנון

כשניגשים לתהליך שיפוץ אמבטיה, חשוב לבחור קודם כל את הסגנון. הבחירה הזאת תהיה המצפן של כל הבחירות שתבצעו במהלך השיפוץ. פעמים רבות אנו נוטים לעמוד מול מגוון רחב של מוצרים – אריחים, כיורים, ברזים ועוד, ואנחנו מרגישים שהיינו מוכנים לקנות את הכל. המוצרים נראים מרהיבים ועושים לנו חשק לבחור בכולם. אם תגדירו מראש את הסגנון שלכם, יהיה לכם קל לפסול מוצרים רבים שאולי נראים לכם יפים אבל הם לא מתחברים לסגנון שבחרתם. באופן הזה הבחירות יהיו בחירות הרמוניות שיסייעו לחלל האמבט החדש שלכם להיות חלל שמייצר זרימה וקו אסתטי נעים לעין. בכל סגנון שלא תבחרו אל תחששו לבצע בחירות נועזות של אריחים – תוכלו לבחור בין אריחים מצוירים, דמויי עץ וטראצו, צבעוניים, כהים תלת מימדיים ועוד. הרעיון הוא לשמור תמיד על איזון. אם בחרתם קיר מחופה אריחים מצויירים, יהיה נכון לבחור בריצוף חלק, שקט יותר. המפגש בין הסולידי לנועז ייצר עבורכם מראה שלם יותר והרמוני.

הטרנדים הבולטים

כיורים עם דפנות דקות– הדפנות הדקות מאוד טרנדיות בזמן האחרון. השדרות עדינות אסתטית במיוחד בהשוואה לכיורים מדור ישן יותר המאופיינים בדפנות עבות. אם בעבר איכות הכיור נקבעה לפי המשקל והמאסיביות שלו, היום בתהליכי הייצור המודרנים זה כבר לא כך, כיורי גלובו לדוגמא מצטיינים ברמות חוזק גבוהות במיוחד לצד עיצוב איטלקי עדין.

כיור בעיצוב איטלקי
כיור מבית GLOBO

אריחי תלת ממד – טרנד נוסף שנמנה עם הטרנדים המובילים כיום בשיפוץ אמבטיה וחיפוי חדרי רחצה, הוא שימוש באריחי קרמיקה תלת מימדיים עם בליטות וטקסטורות. שימו לב: בחיפוי מסוג זה לא מומלץ לשלב אלמנטים נוספים כמו לחצנים, מוצרים זווייתיים או  אבזרי תליה. קירות תלת ממד הם בעיקר דקורטיביים, כך שאם בחרתם בהם כדאי לחפות חלק מהחלל עם אריחי קרמיקה בעלי פני שטח חלקים.
אמבטיה מעוצבת בצבע לבן

חיפוי קיר: PIRAMID 20X20

הכל הולך - אריחי הרצפה לא חייבים להיפגש ולהתיישר עם אריחי הקיר! היום הכל הולך! המגמה היא אריחי קיר ואריחי ריצוף גדולים ככל הניתן. כשמדובר בריצוף יש לקחת בחשבון חיתוכים ליצירת שיפועי ניקוז.

תכנון מוקדם

חדר הרחצה הוא המקום לעוף עם הדמיון, זהו המקום בו אנחנו נרגעים, מתחילים ומסיימים את היום ולכן חשוב שהוא יענה על כל הצרכים והחלומות שלנו. שיפוץ אמבטיה נכון הוא שיפוץ שמתאים לכם, שעונה על הדרישות שלכם והיכולת שלו להתקיים טמונה במידת ההשקעה שלכם בתכנון המוקדם. תכנון מוקדם חוסך בעלויות וייצר תוצאה שתהיה הקרובה ביותר למה שדימיינתם.

מידות החלל - חשוב מאוד למדוד את חלל האמבטיה ולוודא שיש מספיק מקום לכל האלמנטים שנרצה להכניס אליו, ושאין הפרעה לפתיחת דלת הכניסה. על האסלה להיות מרוחקת מספיק מאזור הכיור והמקלחון כדי לאפשר נגישות מלאה אליה.

תאורה - יש למקם לפחות 2 נקודות תאורה בחדר הרחצה: האחת במרכז התקרה, והשניה מעל המראה של שידת הכיור.

מתלה המגבות –יש לתת את הדעת למתל מגבות עוד בשלב התכנון הראשון, כך שלאחר מכן לא תמצאו את עצמכם תרים אחר המגבת בעודכם מטפטפים מים על כל רצפת חדר האמבט.

יצירת מרחב- הקפידו על אזור רחצה מרווח עד כמה שניתן על מנת למקסם את הנוחות. שימו לב שרוחב המקלחון צריך לאפשר פריסה נוחה של הזרועות (לא פחות מ- 80 ס"מ רוחב)

חלון אמבט – בדקו שהחלון שומר על פרטיותכם אך עדיין מאפשר אוורור והכנסת אור טבעי.

אריחי XL - שימוש באריחים גדולים לחיפוי הקירות יקטין את כמות המפגשים ויצריך פחות רובה – מה שמקל מאד על התחזוקה ונותן מראה של חלל מרווח וגדול.

חדר אמבטיה מעוצב עם אריחי שיש
BAYONA 120X240

התאמה אישית של מיקומי הברזים - בקשו מהמתכנן או מהאינסטלטור התאמה אישית של מיקומי הברזים והאינטרפוצים – על פי הצרכים וההרגלים שלכם, האם נוח לכם להתקלח בעמידה / ישיבה, האם אתם רוצים שהברזים יהיו נוכחים או מוצנעים, האם נוח לכם לפתוח את המים מצד ימין או שמאל? וכן הלאה.

כיור הרחצה – כיור רחב ימנע השפרצה של מים, כיור עמוק יכול לשמש אותנו אף לפעולות כמו כביסה עדינה. חשבו על הפעולות היומיומיות שלכם בבואכם לבחור את הכלים שישמשו אתכם בחדר הרחצה.


 

 כיור רחצה מעוצב בצבע שחור

ciotola

התאמת הברז - התאימו את הברז הנכון לכיור הרחצה, הברז משמש אותנו לשטיפת פנים וידיים, צחצוח ועוד. ברז בגובה בינוני יתאים לרוב הכיורים, אך בכל זאת חשוב לקחת זאת בחשבון שלא תמצאו עצמכם עם ברז שאינו תום בפרופורציות את הכיור. כמו כן, יש לשים לב שעל זרם המים ליפול מעט לפני פתח הניקוז.

שיפוץ אמבטיה - הטיפים הפרקטיים

רגע לפני בחירת צבע האריחים וצורת הכיורים, חשבו על השגרה שלכם ונסו לבחור פריטים שהם גם יפים אבל גם כאלו שיהיו עמידים ולא יהיו קשים לתחזוקה. הנה כמה דוגמאות שיעזרו לכם:

אריחים בהירים ישמרו מפני מראה האבנית - במידה ולא התקנתם בבית מערכת סינון מים מאבנית, מומלץ מאוד ללכת על גווני קרמיקה בהירים. זאת משום שכתמי האבנית נראים בקלות על גבי משטחים כהים וקרמיקה כהה, בעוד על האריחים הבהירים האבנית לא תבלוט במהירות.

חדר רחצה מעוצב עם אמבט לבן

ARKETY 120X120

כך תשמרו על ברזים שחורים וברזי נחושת - ברזים שמגיעים בצבעי זהב,שחור, נחושת, גרפיט ועוד עלולים להיות עדינים לשימוש בחומרי הניקוי האגרסיביים. אבל ויש אבל גדול - תהליך הצביעה האטלקי בניגוד לסיני ולטורקי, מבטיח עמידות צבע לשנים רבות יותר , אולם אין צורך בחומרי הניקוי האגרסיבי, מים וחומץ עדיפים תמיד ומשאירים את הברזים שלכם חדשים לאורך זמן.

התאמת הברז לכיור - התאימו את הברז לכיור כבר בתצוגה. בידקו שגובה הברז אל מול גובה דפנות הכיור מותאם לדרי הבית, כיורים מונחים ידרשו בחירה בברזים גבוהים יותר. מומלץ לרכוש ברזים מסתובבים כדוגמת mz מה שמקל על פעולות ניקוי כמו שטיפת הכיור .

כיור מעוצב בצבעים שחור ולבן

ברז מבית M&Z

אסלה מצופה גלזורה תמנע ריחות לא נעימים - כשאתם בוחרים אסלה חשוב מאוד לוודא שכל חלקי האסלה מצופים גלזורה. חלקים שאינם מצופים בגלזורה הם חלקים בעלי פני שטח מחוספסים שסופחים וסופגים לכלוך ובהמשך מפיצים ריחות לא נעימים. ברגע שכל חלקי האסלה מצופים, תמנעו ריח לא נעים וכשמדובר ביחידת השירותים, זהו טיפ חשוב ביותר.

שטיפה היקפית – אסלה עם שטיפה היקפית תדאג לזרימת מים בסירקולציה מה שיבטיח שטיפה במידה שווה של כל חלקי האסלה. שטיפה שווה ומלאה של האסלה מונעת היווצרות כתמים ומסייעת לשמור גם היא על ניקיון לאורך זמן רב.

איך ייפתח הטוש במקלחת – זה נשמע לכם שולי, אבל זה יפגוש אתכם בכל פעם שתגיעו למקלחת ותבקשו לפתוח את זרם המים. אם כבר עורכים שיפוץ אמבטיה ובוחרים טוש חדש, עצרו רגע וחשבו מי תרצו שיפתח קודם – הטוש או שפורפרת טוש הטלפון. ההמלצה שלנו להגדיר כברירת מחדל שזרימת המים תחל מהשפורפרת ולא מראש הטוש וזאת בכדי למנוע כוויות ממים חמים או קבלת מים קרים ישירות על הגוף עם פתיחת המים (שפורפרת הטלפון בדרך כלל מכוונת כלפי הקיר ורם המים לא יהיה ישירות עליכם).

סל כביסה - בחרתם כיור רחצה גדול או ללא קשר, יש לכם די מקום? התקינו בארון הכיור מגירה נשלפת לסל הכביסה, כדי לחסוך מקום בחלל ולהעניק לו מראה נקי יותר.

קונטרסט יוצר עניין - בחרתם בקרמיקה בגוון אחיד? לכו על  ארון כיור בגוון מנוגד, או לחילופין בשיש עליון עם גוון מנוגד לאריחי הקרמיקה שעל הקיר, כדי להעניק לו בולטות ויזואלית.

אשליה של גודל – אם אתם מתכננים להוסיף מוסיפים פסי דקור כדי לזכור שפסי דקור אופקיים - מרחיבים ויזואלית ופסי דקור אנוכיים - מגביהים. בדיוק כמו בלבוש. חשוב לקחת את הטיפ הזה בשבון ולייצר התאמה לחלל הספציפי שלכם.

אם אתם רוצים לערוך שיפוץ אמבטיה בקטנה

מי אמר ששיפוץ אמבטיה חייב להיות הריסה ובניה מחדש? במרוצת השנים בא לנו לחדש ולהתחדש וזה יכול לקרות גם אם מוסיפים כמה תוספות משדרגות –

החלפת ברז – ברז הוא תכשיט. יש כיום קולקציות ברזים מרהיבות. מספיק שתחליפו את ברז הכיור כדי ליצור מראה מחודש לחלל האמבט גם אם הוא ישן מאוד.

שילוב פס דקור של אריחים – חשבתם פעם כמה רעננות תכניסו לחלל האמבט שלכם אם רק תוסיפו פס דקור של אריחים? בחדרי אמבט רבים קיימים אריחי חרסינה עד לגובה מסוים ומשם ממשיך קיר חלק. החיבור שבין החרסינות לקיר הוא מקום נהדר לשלב בו פס של אריחים דקורטיביים כמו למשל אריחי פסיפס צבעוניים, שורה של אריחים מצויירים ועוד המון נוספים.

החלפת כיור – מגוון הכיורים הוא עצום והוא מגיע בסקאלה מאוד רחבה של מחירים. ישנם לא מעט כיורים שעלותם מסתכמת בכמה מאות בודדות של שקלים. יש כיורים מונחים שמגיעים פעמים רבות במגוון צבעים והם מותקנים כשהם מונחים על גבי המשטח. הם בולטים מעל פני השטח והתרומה הדקורטיבית שלהם לחלל מאוד גדולה. לצד אלו יש מגוון נוסף של כיורים שקועים, אנטגרליים. הבחירה היא בעיקר על בסיס של מחיר וטעם אישי.

אם אתם עורכים שיפוץ אמבטיה נרחב אל תוותרו על הפינוקים הקטנים

ישנם אלמנטים משדרגים שאם כבר נכנסתם לשיפוץ, שווה לטפל בהם. מדובר בפינוקים קטנים, אבל כאלו שיהיו מאוד משמעותיים.
שיפוץ אמבטיה הוא הזדמנות מצוינת להוסיף שוטפן היגייני לצד האסלה. לצורך כך בקשו מהאינסטלטור למקם לידה נקודת מים נוספת.

בחירת בעל מקצוע לשיפוץ אמבטיה

שיפוץ אמבטיה גם אם הוא נערך בהיקף קטן, דורש בעל מקצוע. שיפוץ אמבטיה מקיף שכולל החלפת ריצוף וחיפוי קירות, החלפת אסלות וכיורים דורש לעיתים אף מספר בעלי מקצוע , אך גם שיפוץ אמבטיה מינורי יותר, ידרוש מכם להזמין אינסטלטור.

אל תמהרו בעניין הזה. השוק רווי בבעלי מקצוע אך אם תאמצו מספר הנחיות וטיפים תבטיחו לעצמכם בחירה בבעל מקצוע איכותי ואמין.

-          דאגו תמיד לוודא שבעל המקצוע שאתם עומדים מולו, הוא בעל מקצוע פעיל עם לקוחות שפרסמו חוות דעת אוהדת. חוות הדעת חשובה, אך קחו אותה בערבון מוגבל והמשיכו לברר לגביו. אתרים של בעלי מקצוע כמו אתר מדרג לדוגמא, הם אתרים שבנו את השם שלהם על אמינות ואוביקטיביות ורמת בעלי המקצוע שם תהיה ברוב המקרים גבוהה מאוד. בדקו האם בעל המקצוע שאתם מתעניינים בו מופיע שם או פשוט התחילו את חיפוש בעל המקצוע באתרים מהסוג הזה.

-          גם אם מדובר בשיפוץ אמבטיה הקטן  ביותר, אל תתחילו לעבוד בלי הסכם או לכל הפחות הצעת מחיר ברורה שמפרטת מה עליכם לשלם ומה אתם מקבלים בתמורה.

-          את התשלום יקבל מכם בעל המקצוע רק לאחר שהעבודה הסתיימה לשביעות רצונכם ואת זה יש להגדיר מולו עוד בהתחלה.

-          חשוב לוודא מול בעל המקצוע, גם כשמובר בהחלפת ברז בלבד, מה היא תקופת האחריות על העבודה שלו. כך תמנעו אי נעימות במידה ואחרי מספר ימים מסיום עבודתו, משהו השתבש.

-          בעלי מקצוע רבים נוהגים לציין מחיר לפני מע"מ. חשוב לוודא מראש שהמחירים הנקובים הם מחירים הכוללים מע"מ.

אם תקפידו על כללים אלו מובטח לכם תהליך שיפוץ אמבטיה נעים, מהיר וקל, שיהפוך את חדר הרחצה שלכם לאחד החדרים האהובים בבית.