מבולוניה תבוא הבשורה: סיכום טרנדולוגי

תאריך: 01/11/2022

התערוכה השנתית בבולוניה היא מההזדמנויות המרכזיות שעומדות בפני מובילי הענף, להרגיש את הדופק ולהבין מה צפוי בעולם בתחום החומרים בעתיד הקרוב.

כמי שעומדת בחזית התעשיה המקומית, פוקדת אלוני בכל שנה את התערוכה ומגיעה עם בשורות של ממש. חלק מהמגמות שנצפו השנה בתערוכה הן המשך והעמקה שלהן מהשנה שעברה. חשוב להבין שלצד טרנדים קצרי מועד (FAD) שמהווים סוג של גחמה רגעית, קיימות מגמות העל שמהוות את המצפן הטרנדולוגי האמיתי לשוק. החזרה לטבע בשילוב טכנולוגיות מתקדמות, היא מגמה שמעצימה ומעמיקה שורשים וזה ניכר גם בתערוכה האחרונה בבולוניה. מדובר במגמה שמחברת בין שתי נקודות קיצון- בין הטבע במצבו הגולמי, הראשוני ובין הטכנולוגיה המתקדמת, שמעניקה לו פרשנות אותנטית קרובה מאוד מבחינה ויזואלית ותחושתית למצבו הגולמי במקור, אך עם תוספות משמעותיות של פרקטיקה ויכולות התאמה.

המגמה הטבעית שקושרת את שתי נקודות הקיצון, נקשרת למגמה לא פחות רחבה ומשמעותית של סביבה ירוקה ברת קיימא. בתערוכה נחשפו מפעלים רבים שמייצרים אריחים בעובי 5 מ"מ לריצוף ולחיפוי, מבלי להתפשר על האיכות, ייצור שנחשב ירוק ובר קיימא. באופן הזה מצטמצמת כמות חומר הגלם הנדרשת לריצוף וחיפוי החלל. כשמדובר באריחים המדוקקים הסטנדרט היום הוא 9-10 מ"מ, לכן אריח בעובי 5 מ"מ הוא בשורה של ממש. מה שבעבר היה סוג של בידול ייחודי היום הפך לסוג של סטנדרט וזה לכשעצמו הוכחה לחוזקה ועוצמתה של המגמה הירוקה.


אריח מדוקק מקולקציית BALTIC 60X120

שילובים של גם וגם היו אחת הנקודות המעניינות בתערוכה והן היוו פרשנות למגמה בה הכל הולך עם הכל, סוג של גם וגם וגם - שילוב של אריחים במראה שיש עם אריחי בריק צבעוניים, מראה שיש לצד אריחים עם דוגמאות עשירות ועוד ועוד- מראות ססגוניים עשירים, לא מתנצלים. רעיון השילובים מאפשר לפתח רעיונות עיצוביים ולייצר שילובים מפתיעים שאינם בהכרח טבעיים.


 FOUR SEASONS 60x120

שימוש ניכר בפלטת הכחולים
פלטת הכחולים עם דגש על הטונים הבהירים בלטה בתערוכה וגם היא נקשרת לכמיהה שלנו לעבוד עם חומרים וצבעוניות שקשורים לטבע. הכחולים מסמלים מים ושמים, והם משתלבים באופן מורגש ונוכח כמעט בכל הקולקציות- אריחים במראה שיש, אריחים חלקים, אריחים במראה טפט ועוד, כולם מקבלים בברכה את הכחול ומעניקים לו מקום של כבוד.


חיפוי בגווני כחול URANO 60X120

אריחים שמדמים חומרים אחרים

באופן כללי כחלק מהתחזקות המגמה הטבעית והשימוש בטכנולוגיה המתקדמת, מתחזקות בהתאמה מגמות משנה כמו למשל שימוש במראה הטבעי בהתבסס על ייצור בטכנולוגיה מתקדמת. בתערוכה בלטו מראות אבני האוניקס, הטרוורטין והשיש -
אבנים במראה אוניקס נראו במנעד רחב של צבעים החל מגוונים טבעיים כמו לבן וקרם ועד לצבעים נוכחים יותר בהם תכלת, ורוד, ירוק ואפור.


JEWELS ONYKS 60x60

מראה הטרוורטין בעיקר בגימורים של חיתוך הגיד שמייצר מראה מפוספס, ובחיתוך נגד הגיד - CROSSCUT .
מראה השיש היה מהמראות הבולטים והדומיננטים ביותר בתערוכה, כשנחשף במנעד רחב של גוונים, גימורים ודוגמאות. נדמה שהקלאסיקה המוכרת קיבלה בוסט של נועזות- כמה שיותר ראוותני וצעקני יותר טוב, למרות שמי שחיפש מצא בתערוכה גם לא מעט אוופציות של מראה השיש הנקי והאלגנטי.


Elysian 120x278

אריחים במראה טפט – הטפט אינו חומר טבעי אך היכולת הטכנולוגית המתפתחת שמבטיחה מראה פני שטח אותנטים שמדמים באופן מייטבי חומרים טבעיים, עושה שימוש גם בעולמות הטפט, כשמאפשרת ייצור אריחים עם פני שטח שנראים כמו טפט. מראה הטפט משלב מידה רבה של קישוטיות ויחד איתה רמה פרקטית גבוהה שמאפשרת תחזוקה קלה. בתערוכה נחשפו אריחים במראה טפט במגוון רחב של דוגמאות וצבעים, רבים מהם עם דוגמאות בוטניות, פרחוניות ומוטיבים מעולם החי.

Lilysuite 50x120

עיבודים, גימורים וטקסטורות
עיבודים מיוחדים וטקסטורות הופכים את המוצר המוגמר למעניין יותר ובעל עומק.
בתערוכה בלטו סדרות נרחבות שחשפו מגוון טקסטורות מעולמות האבן ברמות שונות של טקסטורה- מהמעודנות ביותר ועד טקסטורות גסות במראה אבנים מסורקות. המראה שמתקבל הוא מראה תלת ממדי שמאפשר ללטף את החומר ולחוש טקסטורה עוצמתית בין האצבעות.


CANNA ZERMATT 30x90

תוספת אלמנטים מנצנצים בתוך חומרי הגלם יצרה שכבה נוספת של עניין ומראה מתוחכם. שילוב המנצנצים בתוך חומר הגלם דורש עבודה מדויקת עם טכנולוגיות מתקדמות ביותר, והמראה המוקפד שנחשף בתערוכה מוכיח את הרמה הטכנולוגית שמאפיינת את מערכי הייצור החדשניים בעולם.
אריחים במראה דמויי עץ בגימור מבריק, שואבים השראה  מועולמות הים ורכבי היוקרה. האריחים מזכירים פאנלים של יאכטות ורכבים מוקפדים, ומאפשרים ליצור באמצעותם מראה מלא גלם ויוקרה.

אריחים מטאליים עם טוויסט
האריחים המטאליים שביססו לעצמם מקום של כבוד בסצנת העיצוב העולמית,  ממשיכים גם השנה. החידוש שנראה בתערוכה הדגיש גימור מבריק עם סימני שיוף, למראה מיושן. באופן הזה האריח המבריק עוטה על עצמו ארשת מאופקת יותר, בנימה נונשלאנטית אך כזאת שאינה פוגעת במראה המתוחכם, שלא לומר, אינטלגנטי.


Lemmy 60x120

אריחים מדוקקים וגלישה מהפנים אל שטחי החוץ

מגמת האריחים הגדולים ממשיכה להעמיק. משנה לשנה הטכנולוגיה מאפשרת ייצור של אריח גדול יותר, כשהשאיפה היא אריחי ענק שידמו מראה של יציקת חומר על הרצפה והקירות, ויאפשרו מראה של חללים מצופים. האריחים מגיעים בלוחות מדוקקים במידות של 120*278 ואף 150*300 ס"מ. המידות המיוחדות מאפשרות לרצף מקסימום שטח ולייצר אחידות בחללי הפנים.

הסדרות ההוליסטיות הן סדרות שמאפשרות ליצור את המראה ההמשכי, זה שמתחיל בחללי הפנים וגולש החוצה, אל שטחי החוץ, אלא שהן מציעות פתרונות ייעודיים מבחינת הרכב האריח, כך שיתאים לשילוב באזורים השונים.
הגלישה מהפנים החוצה יוצרת מראה של חלל אחד הומוגני והרמוני שמטשטש את הגבולות בין פנים לחוץ.


Elysian 60x120