מינימליזם זה לא רק לבן

תאריך: 04/06/2017

"היה לי העונג לתכנן את הפרויקט המיוחד והיוקרתי הזה בצפון תל אביב", אומרת האדריכלית יעל דובקין על הפנטהאוז שתכננה ועיצבה עבור משפחה הכוללת זוג הורים וארבעה ילדיהם. מדובר בשתי דירות פנטהאוז שחוברו לכדי בית אחד בגודל של כ-300 מ"ר ועוד כ-100 מ"ר של מרפסות המשקיפות לים.

יעל תכננה שלושה אזורים נבדלים פונקציונלית ועיצובית: אזור ילדים, הכולל חדרי שינה, פינת משפחה וחדרי רחצה; אזור ציבורי, הכולל מטבח, פינת אוכל, סלון ומבואת כניסה; ואזור הורים, הכולל חדר שינה, חדר רחצה וחדר עבודה שיכול לשמש גם לאירוח.

"הלקוחות ביקשו מההתחלה בית מינימליסטי, בעל קו נקי, תכנון פונקציונלי, בלי הרבה צבעים. אותי הבקשה שלהן אתגרה כי לא רציתי שייצא בית קר, לבן ומנוכר, אז חשבתי איך להכניס את החום דרך החומרים והטקסטורות. המשימה שלי הייתה לעצב בית מודרני ועדיין חם ומזמין", היא מסבירה.

הפתרון הגיע בדמות אחד הפיצ'רים הגדולים והמשמעותיים ביותר בכל בית – ריצוף, וליתר דיוק – פרקטים. דובקין בחרה בשני סוגי פרקטים שונים של אלוני שיעשו את העבודה ויכניסו חום בלי צבעוניות. הם אלו שמהווים רקע ומצע לרהיטים ולטקסטיל המונוכרומטי בגוונים בהירים של בני המשפחה.

לאגף הילדים בחרה המעצבת פרקט אלון גושני של חברת Chapel (דגם Antico) בדוגמת Fish-bone. לעומת הפרקט הבהיר באזור הילדים, לאגף ההורים ולחלל הציבורי המשותף נבחר פרקט דרמטי בעל נוכחות עמוקה יותר - פרקט עץ בגוון כהה של חברת Listone Giordano (דגם Taormina). "זהו פרקט אנגלי מסיבי מעץ אלון כהה, מתוך הרעיון של להשתמש בגוון הטבעי של החומרים, במקום לשלב חפצים צבעוניים שבני הבית לא אוהבים במקרה של הבית הזה", מסבירה דובקין על הבחירה התשתיתית.

מדובר בפרקט דו-שכבתי מקטגוריית הפרקטים הטבעיים האקזוטיים, המיוצר מחומרי גלם איכותיים. הפרקט ניחן בעמידות גבוהה לאורך שלוש שנים. את הפרקטים של אלוני מייצרת החברה באיטליה לאחר תהליך כריתה מבוקר ביערות צרפת בשיטות חדשניות, אקולוגיות וטבעיות. "לפני כשלוש שנים השתתפתי בסיור שערכה חברת אלוני לאדריכלים במפעל הפרקטים האיטלקי Listone Giordano, הממוקם באחוזה קסומה בפירנצה. זו הייתה חוויה אמיתית במהלכה נחשפתי למגוון עצום של פרקטים ברמה הגבוהה ביותר. התפעלתי מאיכות העצים הגבוהה, המיובאים מצרפת, ומרמת התיפעול הגבוהה של המפעל. הכל מתוקתק ואיכותי", מספרת יעל על הבחירה הטבעית עבור הלקוחות שלה, שהיא רק חיכתה לשלב בעבודתה, "כשהתחלתי לתכנן את הפרויקט היה ברור לי שאני רוצה לשלב את הפרקטים הייחודיים האלו. הצוות של אלוני הוא צוות אדיב ומקצועי. נהנתי מאוד בסיור בו השתתפתי ונהנתי מאוד לעבוד איתם לאחר מכן, בבחירה לבית הזה".

קובייה ישראלית

"יש שתי קוביות מרחפות באוויר באזור הציבורי. האחת מעץ והיא מרחפת מעל אזור המטבח המינימליסטי, והשנייה היא קוביית בטון מעל אזור האירוח. מצד אחד, אלו צורות גאומטריות פשוטות ומצד שני מכניסות מגוון גדול של חומרים טבעיים שונים לבית. אלו החומרים שחוזרים בכל הבית – שילוב של עץ, בטון וגבס", מספרת דובקין. "הקו המקשר הוא אכן קו – פס תאורה שבור שעובר לאורך התקרה והקירות, מדובר בתעלה מגנטית עם גופי תאורה של לד שנשלפים בקלות. זה רץ לאורך כל הבית ומקשר בין חלקיו השונים".

כל זה, בשילוב נגרות מינימליסטית ומדויקת של הנגר אורי בלה, מוסיפים לחמימות דרך החומר ומחזקים את הקונספט שתכננה המעצבת. רוב הרהיטים, בקו נקי, נרכשו באיטליה והובאו לארץ. יוצאים מהכלל הם הרהיטים באגף הילדים, שם הוענק לה אור ירוק לשילוב צבעים.

את סוף היום ואת סופי השבוע מבלים בני המשפחה במרפסת הגדולה, שבה יש כורסאות רביצה, שולחן אוכל גדול, פינת מנגל וכל מה שצריך כדי לצפות בשקיעה וליהנות. 

קרדיטים:
פיקוח: גל שחם
נגרות: אורי בלה
צילום: עמית גושר

יעל דובקיןיעל דובקיןיעל דובקין