משפצים? בונים? לא חייבים להיחנק מהמינוס

תאריך: 26/09/2017

15 מיליארד שקלים בשנה, זה הסכום שהוציאו הישראלים על שיפוצים בבית בשנת 2016, כך עולה מנתונים של התאחדות קבלני השיפוצים. כ-280,000 בתי אב עורכים שיפוץ בשנה, כשעלות של שיפוץ ממוצע נעה בין 45,000 שקלים ל-100,000 שקלים, ושיפוץ נרחב עשוי להגיע ל-200,000 שקלים. חלקנו מעדיפים לערוך מה שמכונה שיפוץ קוסמטי או שיפוץ עונתי, הכולל צביעה, חיפוי בבריקים, הדבקת טפט, הוספת קיר או נישת גבס; השלב המעמיק יותר הוא החלפת חדר רחצה, מטבח או ריצוף/פרקט; וכך הלאה כי השמים הם הגבול.

אבל איך עושים את זה מבלי לחרוג מהתקציב ולהיגרר למינוס? פנינו לאיה תמרי, יועצת לכלכלת המשפחה (ayatamari.co.il). "נתחיל מזה שבכל שיפוץ ראוי להגדיר מראש תקציב שכולל בתוכו 15% חריגה, כי תמיד יש הפתעות בלתי צפויות", אומרת תמרי.

איך מגדירים תקציב?

"כל שיפוץ צריך להתחיל מבדיקה כמה תקציב יש לנו ובאיזה סכום אנחנו יכולים לעמוד. יש להגדיר בצורה ברורה מה משפצים - רק מטבח? את האמבטיה? ובכל חלל מה בדיוק כולל השיפוץ, עד רמת פירוט הכי קטנה. את הצעות המחיר מבעלי המקצוע צריך להתאים לתוכנית השיפוץ", מסבירה תמרי, "אני מאמינה גדולה בבהירות - להבין מה אני יכולה ומה אפשרי מבחינתי".

זה המקום להזכיר כי ברשת אלוני משיקים שירות חדש שיאפשר לכם לרכוש את המוצרים שאתם אוהבים באמצעות מימון בנקאי מחוץ למסגרת כרטיס האשראי. זה לא אומר להתפרע לגמרי, אבל בהחלט לא לוותר על כל החלומות שלכם לגבי הבית שלכם. במה מדובר? השירות מיועד ללקוחות שאין ברשותם בעת הרכישה את מלוא תקציב הקנייה של הכלים, החיפויים, האריחים וכדומה, ואינם מעוניינים לעשות שימוש במסגרת האשראי או בחשבון הבנק. כעת, במסגרת המסלול החדש, הם יוכלו לרכוש את המוצרים במימון בנקאי מחוץ למסגרת כרטיס האשראי. פתרון המימון משתלם ונוח ומאפשר לכם להשתדרג מבלי להיחנק  עם פריסה ארוכה וגמישה של תשלומים (מימון עד 65,000 שקלים עד 72 תשלומים).

הגדרנו תקציב. מה הלאה?

"כשמבינים את מסגרת התקציב הכולל אפשר להתחיל לפרק את השיפוץ לפרטים ולקבוע סדרי עדיפויות: מה חייבים? אם למשל מחליפים את המטבח, האם מחליפים רק חזיתות או הכל? האם זה הכרחי להחליף את כל מכשירי החשמל? אולי לדחות חלק למועד מאוחר יותר? וכך הלאה. מול בעלי המקצוע חשוב לסכם מראש כתב כמויות ומפרט טכני מפורט וברור, לסגור לוח זמנים לעבודה ואת מועדי התשלומים. לו"ז הוא קריטי כיוון שעיכובים עלולים לעלות לנו המון כסף (אם צריך להאריך שכירות למשל)", אומרת תמרי, "קחו לפחות שלוש הצעות מחיר, הן חייבות להיות מפורטות ברמה שתבינו בדיוק כמה יעלה כל דבר".

האם לשכור מעצב/ת או שזה בזבוז?

"מומלץ לקחת מעצב או אדריכל שיתכנן את השיפוץ, יגדיר כתב כמויות ויפקח על הקבלן. זה יכול לחסוך המון כסף בראייה כוללת", ממליצה תמרי, "כדאי להיעזר באיש מקצוע גם בכל הנוגע לרישוי, תקנים, אגרות וחריגות כיוון שכל תיקון עלול לעלות כסף". כמו כן, מומלץ מאוד להיעזר במומחים המעניקים שירותים בחינם, למשל יועצי מכירות מקצועיים שיכולים להציע פתרונות בהתאם לתקציב ולצורך, להיעזר בקבוצות עיצוב באינטרנט, לערוך תחקיר באתרי השראה כמו פינטרסט וכדומה.

איך בכל זאת אפשר לחסוך?

"אפשר להחליט שיש דברים שאתם עושים בעצמכם - צובעים לבד, מתקינים מדפים וגופי תאורה, מפרקים את המטבח / קירות / חלונות / דלתות / עבודות נגרות. אם תרכשו לבד את חומרי הגמר - אריחים, כיורים, ברזים, דלתות, פרזול, פרקט ועוד - תוזילו עלויות", אומרת תמרי, "על מנת לשמור על מסגרת התקציב שקבענו יש לעקוב אחריו בצורה מדוקדקת. תכינו טבלת אקסל, הכניסו בה את מועדי התשלום לקבלן, רשמו כל הוצאה שעשיתם במהלך הדרך ותראו שהביצוע (ההוצאות) מתאים לתכנון".

את השירות החדש של רשת אלוני אפשר לקבל כבר באולם התצוגה ברחוב הלח"י 9 בני ברק, ובמתחם דיזיין פלוס ב"ש, מיד אחרי שבוחרים דברים איכותיים וחדשים לבית שלכם. זה הזמן להגשים חלומות עיצוביים...

*הלוואה בריבית משתנה בהתאם לנתוני הלקוח, מתן האשראי והיקפו כפוף לשיקול דעתו הבלעדי של נותן האשראי.
*לקוחות פרטיים בלבד. אי עמידה בפירעון הלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.