סיכום טרנדולוגי 2018

תאריך: 27/12/2018

NON TOXICE

הלך הרוח הכללי מטיף לחיים בריאים יותר. לוח הזמנים המודרני מכתיב קצב שקשה לעמוד בו והקצב הזה אינו שייך רק למשרד, זהו קצב מהיר ותובעני שמאפיין את הרחוב כולו. המציאות היומיומית לוחצת ומנגד מתפתחת המודעות לטיפוח תרבות הפנאי ולחלק החשוב שלה בתוך סדר היום. בשביל להחזיק את כל אלו וליצור איזון, עלינו להיות בריאים ברוחינו ובגופינו ואת אלו לא משיגים רק על ידי נטילת ויטמינים או מזונות על. אנחנו מבקשים לחיות בסביבה רעילה פחות, באופן גורף - מבקשים לנשום אוויר נקי יותר, לשלב במלתחה שלנו פריטי לבוש עשויים מחומרים אורגניים שעברו תהליכי ייצור ידידותיים לסביבה, לאכול מזונות לא מעובדים ולחפות את קירות הבית במוצרים 'נושמים' המייטיבים עם הסביבה. מגמת ה- NON TOXICE הייתה נוכחת מאוד ב- 2018 ותמשיך להעמיק עוד בשנים הבאות.

אריחי שעם לחיפוי קיר ידידותיים לסביבה

מדמים את הטבע

הרצון לדמות את הטבע מקבל השראות ממגמת ה- NON TOXICE. השאיפה לחיות בעולם נקי יותר, פחות רעיל, מתחבר לעיסוק בחומרים טבעיים. המראה הטבעי הוא מראה שיוצר אסוציאציה של משהו בריא, אלא שפעמים רבות הטבעי הוא יקר יותר או ששימוש בו אומר פגיעה במשאביו. אלו ביחד עם שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, הולידו עולם שלם של מוצרים הנראים כמו הדבר האמיתי. מראות של נחושת, פליז, בטון, שיש ועץ מייצרים טישטוש בין החיקוי למקור. כשמדובר באריחים לחיפוי וריצוף, תודות לעבודה עם מדפסות תלת ממד ועזרים טכנולוגיים מתקדמים נוספים, המוצר המחקה חומר טבעי עוטה על עצמו בנוסף תכונות של עמידות גבוהה המעניקה לו ערכים מוספים משמעותיים. המראה- פרקט עץ, החומר – גרניט פורצלן. כך ניתן לשלב מראה בטון בלב חלל המגורים מבלי לפחד שהחומר יוכתם, לשלב רצפה במראה עץ בחלל הרחצה מבלי לפחד שתתנפח, לעצב קיר כח עשוי אריחי גרניט פורצלן במראה נחושתי חלוד בכניסה לבית ועוד ועוד.

אריחי בטון SOUL

פרסונליזציה

נייקי הוא הדוגמא המפורסמת ביותר למותג שבחר לקחת את הייצור בהתאמה אישית צעד אחד קדימה (ורגע לפני כולם), כשהעניק ללקוחותיו את האפשרות לעצב בעצמם את הנעל שלהם. למה אנחנו בכלל צריכים לעצב נעל או מוצר אחר בהתאמה אישית? הייצור האישי מגדיר זהות אינדווידואלית. בתקופה בה העידריות מאיימת להשתלט, בין השאר בשל הייצור ההמוני והמסחר המקוון שהסיר חסמים רבים ומייצר נגישות גלובלית כמעט לכל מוצר, ההתאמה האישית גורמת להתבדל מהעדר ולמסור מסר אינדווידואלי ומקורי. זאת אחת הסיבות להתעצמות של עבודות הטלאים- עבודת טלאים היא סוג של יצירה מקורית וחד פעמית, מעצם היותה מבוססת על פיסות חומר המתחברות אחת לשניה באינסופ חיבורים. קולקציות האריחים מציעות יותר ויותר סדרות המאפשרות שילוב בינהן ובכך מאפשרות ליצור מרבדי אריחים במראה מבודל מאוד. מרבדים אלו ניתן ליצור באמצעות האריחים המעוטרים ולצידם, ב-2018 הושקה באלוני סדרת SOUL שהם אריחי בטון בטקסטורות שונות המאפשרים יצירת אינסופ צירופים בעלי גוון זהה השונים זה מזה בטקסטורה המאפיינת את שטח הפנים שלהם.

אריחי בטון SOUL

נוסטלגיה

הסיבות להתחזקות המגמה הפרסונאלית הן גם חלק מהסיבות לכמיהה שלנו לנוסטלגיה. העולם מתפתח בקצב מסחרר, אנחנו במקרים רבים נראים אותו הדבר וחושבים אותו הדבר. הכל נגיש, אין דבר כמעט שלא ניתן להשגה, סף הריגוש עולה, חושים מתקהים, אנחנו בסחרחורת חומרית, מתנהלים בעולם מטאלי, מנוכר ותחרותי, ומחפשים מקום להניח עליו את הראש. לנוח רגע, לנשום את המוכר והאהוב מפעם – המגמה הנוסטלגית היא המענה. אנחנו מתרפקים בעונג על מי שחושף לקט בדיחות של בזוקה ג'ו, לא מצליחים למחוק את החיוך כשמישהו מפגיש אותנו עם עטיפת רוזמרי ומנסים לשמר את מראה 'הסבתא' כשמודבר בחללי הבית- זכוכיות הסבתא משולבות כיום בדלתות ובמבחר עצום של פריטי ריהוט ומראה אריחי הבטון המעוטרים מזכיר את מראה הדירות הישנות של פעם, כשהכל היה פשוט יותר ותמים. המגמה הנוסטלגית תמשיך וככל שהעולם יהפוך מנוכר יותר, היא תעמיק יותר ויותר.

אריחים  EGESERAMIK 20X20  

אינסטנט

האינסטנט הוא חלק ממגמת הנוחות בה אנחנו מבקשים הכל כאן ועכשיו. לא רוצים להתאמץ כדי להשיג את מבוקשינו. יותר ויותר שירותים ניתנים בלחיצת כפתור. הוואטצאפ הוא ממובילי המגמה כשאפשר לנו להעביר מסרים ללא צורך להשקיע ולדבר אחד עם השני. מקלידים ומשגרים. תוכניות הריאליטי גם הן שומרות על מקום מכובד בפסגה כשמכתירות כל כמה חודשים כוכב אחר שפורץ בעוצמת 15 דקות התהילה אל התודעה. בעולמות עיצוב הבית אפשר לומר שב-2018 נרשמה התחזקות מאסיבית של טיפול קוסמטי בחללי הפנים כחלופה לשיפוץ מאסיבי הכולל שבירת קירות. למה לי את כל הבלגן הזה אם ניתן באמצעות פריטי ריהוט, צבע ותאורה לשנות את מראהו של החלל כולו, ובזמן קצר. לחגיגה הזאת מצטרפים גם האריחים המדוקקים שפותחו כמענה מושלם למי שמבקש לברוח מלכלוך ובלגן. למה לעקור אריחים ולייצר אנדרלמוסיה סביב ריצוף הבית אם אפשר פשוט להדביק אריחים מדוקקים על גבי האריחים הקיימים.

2018 חידדה את הצורך שלנו בסביבה תומכת ומרופדת שמאפשרת לנו סגנון חיים מאוזן. היא חידדה את הצורך הגובר שלנו ביצירת אינדוויאול אישי, סיפקה לנו את המקום להניח עליו את הראש בזמן שאנו מבקשים לנוח רגע מהמירוץ והיא מחדדת את הנגישות האדירה ליצירת מציאות בלחיצת כפתור. 2019 תמשיך להעמיק את כל אלו ויהיה מרתק לעקוב.