עצבי לך ממד

תאריך: 07/06/2021

הממ"ד הוא אחד החדרים החשובים בבית. חשוב לשמור על הפונקציונליות שלו ולהקפיד שיהיה נוח ומוכן לזמנים שאנחנו צריכים להשתמש בו כמרחב מוגן. לעומת זאת, בשגרה הוא משמש כחדר לכל דבר: חדר שינה, עבודה, משחקים או אירוח ואנחנו רוצים שהוא יהיה מעוצב ומזמין.

אז מהם הדברים המרכזיים אליהם חשוב לשים לב כשאנחנו מעצבים ממ"ד? שאלנו את נבחרת מעצבות הפנים שהן גם יועצות של אלוני וזה מה שהיה להן להגיד:

המעצבת נטלי גנון:
פונקציונליות לצד בטיחות - בכל ממ"ד שניגשים לעצב חשוב להבין למה הוא הולך לשמש אותנו - חדר שינה עבור אחד מהילדים? או שאפשר להפוך אותו למשהו אחר כמו חדר ארונות, חדר משחקים, חדר עבודה או סתם מחסן שימושי. בשלב הבא יש להבין מהי ההעמדה הנכונה בממד. יש לקחת בחשבון פתיחה נגישה של חלון הממד במיוחד בדור הישן מסוג Dry keep הנפתח על ציר פנימי. די בספריה או מיטה עם גב גבוה בכדי להקשות פתיחה תקינה של החלון.


עיצוב: נטלי גנון צילום: מאור מויאל, סטודיו רותם

אילוצים - בנוסף יש לקחת בחשבון את מיקום המסנן הממוקם באחד מקירות הממד. זהו מצב נתון שאי אפשר לשנות ובוודאי שלא לבחור את מקומו לפני בניית הממד. המסנן מכוסה לרוב בכיסוי פלסטי לבן. מדובר באלמנט גדול שלא ניתן להתעלם מקיומו כמובן שנאסר בחוק להסירו או לחסום אותו ומכאן שיש לשקול מיקום של ארון או כל אלמנט גבה מידות מתחתיו או בסמוך לו.

לינה - במקרה בו חדר הממד אינו מיועד לחדר שינה אני תמיד ממליצה למקם בו בכל זאת מיטה או ספה נפתחת לימים בהם נצטרך לישון בו בעצמנו או להלין ילדים למשך הלילה על מנת להימנע מלטרטר אותם בעת הישמע האזעקה. מעבר לכך, ישנה סברה כי פחות מומלץ להלין ילדים באופן קבוע בממד בשל פליטת רעלנים מהבטון העוטף אותו.


עיצוב: נטלי גנון צילום: מאור מויאל, סטודיו רותם

חשמל- אם מדובר בבית חדש או בדירת קבלן בהם יש לנו השפעה על תכנית החשמל מראש, אני ממליצה למקם שקעים כפולים בלפחות 3 מקירות הממד, מכיוון שקשה לחצוב בקירות הממ"ד לאחר מכן אם רוצים להוסיף שקעים.

פרטיות- להוסיף לדלת הברזל של הממד גם דלת פנים רגילה לטובת פרטיות ושקט גם במצבים של שגרה. טריקה ופתיחה של דלתות הממד הן מסיביות ומרעישות.

המעצבת שריתה ויינברג:

בטיחות- בבתים שנבנים לגמרי מחדש יש לחשוב על הגודל, היעוד והמיקום בכובד ראש: אם ישנה אפשרות אז למקם במקום נכון למקרה הצורך וחשוב מאוד להשאיר את הממד בטיחותי - לא להוריד דלת / חלון/ קיר הדף בשביל שיהיה "יפה". ממליצה להימנע מלהפוך אותו למחסן על מנת שאם נאלץ להשתמש בו, יהיה מוכן לכל תרחיש.


עיצוב: שריתה וינברג צילום: אלעד גונן

מיקום - כדאי למקם את הממ"ד בקרבת חדר רחצה, מה שיאפשר מקלחות מהירות בעת מבצעי לוחמה.

עיצוב שמשרה נועם ורוגע - רצוי לרצף בגוונים נעימים או לשלב פרקט עץ שמשרה אוירה חמה ומחבקת ולצבוע בגוונים מרגיעים.


עיצוב: שריתה וינברג צילום: נימקו

המעצבת סיגל מלכה:

פתרונות הסתרה- ממ"ד בעיקרון הוא חלל שבו יש הרבה "צפרדעים" שצריך לבלוע, כמו ציוד חירום בולט (מפוח, פתחי אוורור וכו'). כדי להתגבר עליהם, צריך למצוא פתרונות שיכסו ויסתירו ככל האפשר ויגרמו לנו לשכוח שמדובר בממ"ד. למשל,  שימוש בטפט מיוחד על שני הקירות מרכך מאוד את מראה החדר. בנוסף, כדי להתגבר על החלון המאסיבי, מומלץ לתכנן וילון שייפול מהתקרה ויטשטש את מראה החלון.


עיצוב: סיגל מלכה צילום: מאור מויאל, סטודיו רותם


עיצוב: סיגל מלכה צילום: מאור מויאל, סטודיו רותם

ממ"ד כחדר ילדים – אם בחרתם להפוך את הממ"ד לחדר ילדים חשוב להפוך את מראה הבטון של מקלט למראה כייפי ונעים. לשם כך השתמשו בצבעים שהילדים אוהבים והכניסו ריהוט קליל, פריטי משחק ויצירה מגוונים, טלוויזיה, ועוד.


עיצוב: סיגל מלכה צילום: מאור מויאל, סטודיו רותם


עיצוב: סיגל מלכה צילום: מאור מויאל, סטודיו רותם