קטן עליכם – מה חשוב לדעת כשמעצבים בית קטן

תאריך: 05/02/2023

כשמדובר על עיצוב חללים קטנים, יש חשיבות מרכזית בתכנון מקדים ומדויק של האלמנטים השונים, המיקום שלהם במרחב ובבחירת חומרי הגמר, הגוונים והתאורה. בשנים האחרונות אנחנו רואים שהטרנדים והפתרונות העיצוביים מתאימים את עצמם למגמה ההולכת ומתחזקת של מעבר למרחבי מגורים קומפקטיים יותר. 


עיצוב: דורון בנג'ו צילום: דנה עשהעל

קחו למשל את תחום הריצוף והחיפוי שבו אנחנו צפויים לראות יותר ויותר אריחים גדולים שמייצרים משטחים נקיים ואחידים ותחושה של מרחב. בחירת צבעים מונוכרומטית מייצרת גם היא המשכיות ושקט אסתטי בחלל.  בכלל, צבעוניות היא כלי מצוין כדי ליצור חזרתיות והמשכיות – בברזים, עבודות פרזול, נגרות ועוד. כך אפשר לשמור על שפה עיצובית הרמונית בין החללים ולתרום לתחושה המרווחת.

Elysian 60x120

אלמנט חשוב נוסף הוא התאורה. תכנון ופריסה נכונה של תאורה יכולה לייצר תחושת מרחב ובנוסף להגדיר ולתחום אזורים בלי צורך בקירות או מחיצות. בכלל, לתאורה שמתוכננת בסינרגיה עם החומריות והגוונים בחלל יש השפעה גדולה על התחושה והאנרגיה של החלל.

הטיפים של המעצבות

עם השנים, מעצבות ומעצבי פנים ישראליים למדו להוציא את המקסימום גם בדירות "מאותגרות מטראז'". הנה למשל מעצבת הפנים דניאל ויזנטל, שחולקת איתנו מספר טיפים פרקטיים לעיצוב נכון של חללים קטנים:

1. "אני דוגלת באיזון ויצירת שקט וחמימות. לחלל קטן אבחר בדרך כלל אריחים גדולים בגוון חם ונקי מרעשים.  עם עננות, כתמים או גידים עדינים ביותר. לרוב האריחים יהיו תואמים כדי ליצור אשלייה של רצפה מחומר אחיד."

2. בפרקט הייתי הולכת על עץ נקי, עם טקסטורה עדינה, פלנקים רחבים עם פאזות לאורך בלבד, או ללא פאזות בכלל בגימור מט או שמן למראה עשיר ועמוק.

עיצוב: אורית לביא צילום: אורית ארנון

3. בחדרי רחצה קטנים יש יופי בריצוף וחיפוי קירות המשכיים מאותו חומר. אני אוהבת לתת הדגשים באמצעות ברזים מיוחדים המשלבים חומרים כמו נגיעות זהב אדום או פליז.

עיצוב: יעל גיטלמן צילום: גדי יוסף

4. תאורה בחלל קטן יכולה לעשות את ההבדל - אור ממוקד שיאיר על חיפוי עם טקסטורה מעניינת ייקח את העין למסע מעניין מבלי להעמיס על החלל."

שלומית שתיוי, מעצבת הום סטיילינג ובעלת חברה לעיצוב פנים, ממליצה לבחור אלמנטים צמודי קיר כדי לתת "תחושה קלילה בחלל קטן. ארוניות בלי רגליים לתליה על הקיר, מדפים צפים, נדנדה בתלייה מהתקרה וגוף תאורה צמוד תקרה יתנו תחושה של מרחב וגובה. כך למשל בשירותי אורחים קטנים אפשר לבחור באסלה תלויה וקצרה, למקם ארון כיור מרחף וגוף תאורה צמוד תקרה. בנוסף, נעדיף דלת שנפתחת כלפי חוץ או דלת הזזה.


עיצוב: מזל גלבוע צילום: ליאור טייטלר


אלמנטים צמודי קיר. מעמד לכיור OPI כיור מרחף מבית גלובו

המעצבת דנה מורן מדגישה את חשיבות התכנון המוקדם: "לחשב נכון את המידות זה קריטי כדי להבטיח שהריהוט לא יהיה גדול מדי, שתהיה פרופורציה נכונה בין הסלון, פינת האוכל וגודל המטבח."