תערוכת העיצוב במילאנו: מגמות וטרנדים

תאריך: 16/05/2018

את שבוע העיצוב במילאנו אפשר לחלק לשני מוקדים - האחד בתערוכה המתקיימת ב - Fiera , שם נפגוש בעיקר את החברות המסחריות והגדולות, לצד יוצרים צעירים והשני בתערוכות המתקיימות ברחבי העיר השופעת בשלל מיצגים מגלריות ומוזיאונים, דרך חנויות, האנגרים, אולמות ואפילו מיצגי רחוב.

התערוכה מסמלת בדרך כלל את הטרנדים והסגנונות שיגיעו במהלך השנה והיא תמיד ראי המשקף את התקופה והצרכים האופייניים לה.

אז מה ראינו השנה במילאנו? לא זיהינו מגמות מסעירות חדשות אלא המשכיות והעצמה של הטרנדים שפתחו את 2017, נטיה מילניאלית של דור חצוף ומעז יותר, דירות קטנות יותר ועומס ויזואלי.

עיצוב אורבני- החיים בעולם המערבי מתרכזים סביב ערים גדולות והביקוש  ההולך וגדל לדיור, מייצר קומפלקסים ובניינים משופעי דירות בעלות חללים קטנים יחסית. אלה מבקשים עיצוב חדש, חכם ודינאמי העונה על כמה שיותר צרכים וממלא מספר פונקציות. לדוגמה ארון אחסון מעוצב המסתיר בתוכו כיור רחצה.  ההתייחסות לצורך זה באה לידי ביטוי גם בביתנים הגדולים והמסחריים בתערוכה, בהם התבלטו מאד העיצובים הקומפקטיים והמודולריים בהתאמה לחלל, בקווים נקיים ומינימליזם תכנוני.

השנה נצפו שילובי צבעים וטקסטורות ללא חשש. לא עוד לבן ואפור עם נגיעות צבע מעטות אלא חיבורים ושילובי צבעים אמיצים ונועזים, חומרים טבעיים וגולמיים עם חומרים תעשייתיים ופלסטיים, חדש וישן, מודרני וכפרי, יוקרתי ופשוט.

צבעים שחזרו על עצמם ובלטו במירב הביתנים היו צבעי יסוד שמחים, צבעי פסטל בהם פיסטוק, סלמון, צהוב בהיר, תכלת וגם לא מעט צבעים מעושנים עמוקים.

במטבחים ובחדרי הרחצה ניכרו שילובי צבעים דרמטיים וחזקים ושילוב של חומרים טבעיים ומלאכותיים שעובדו בטכניקות שטשטשו את הגבולות ביניהם.

אם אפשר בכל זאת להצביע על אלמנט שבלט מעל כולם הרי שזהו הצבע הוורוד שפרץ את גבולות המגדר וזאת למרות תחזיות PANTON על עלייתו של הצבע הסגול ULTRA VIOLET. הוורוד התבטא במנעד רחב של גוונים, מפוקסייה עזה ועד ורוד בייבי, ורוד חיוור, ורוד פודרה וגם מיליניאל פינק- על שם דור המילניום שאימץ אותו בחום. הצבע הורוד ניכר בקירות ובריהוט, באריחים, במטבחים ובטקסטיל עם שלל טקסטורות מעניינות בשילוב עם נגיעות של זהב, פליז או כסף. הורוד  של 2018 מחמיא לכל גוון. העיצוב הנורדי עושה בו שימוש כבסיס ניטרלי, כמעט כמו לבן, קרם או אפור בהיר. נגיעות של רוז גולד הופכות את החלל ליוקרתי ועדכני ואילו ורוד עז הופך אותו לנועז וצעיר. בשורה התחתונה – נראה עוד ועוד ורוד.

 
ריצוף:  Tango Almirante Natural 59.2x59.2

חיפוי: Crayon pink 20x60

ומה עם אמנות? ראינו פופ ארט, תמונות ומסכים דיגיטליים והמון תעוזה - כל אלה מתוגברים בבוטניקה אורבנית עשירה. הטכנולוגיה נוגעת בחיינו יותר ויותר. ראינו לא מעט מיצגי עיצוב של החברות המובילות בתחום הפיתוח הטכנולוגי כמו סוני, סמסונג, גוגל ואחרות, כל זאת לצד חברות המטמיעות בבתים מערכות חכמות., גוגל למשל הציגה תערוכה קטנה ומינימליסטית שאצרה עבורה חזאית הטרנדים לי אדלקורט ובה המחשה לדרך שבה הטכנולוגיה נטמעת בחיינו. גם התצוגה של סוני עסקה ברגשות ובתחושות שהטכנולוגיה מסייעת לנו איתם. כדי לאזן את הטכנולוגיה שחדרה לחיינו ולשמור בכל זאת על תחושת ביתיות וחום,  אנחנו מקיפים את עצמנו באמנות מקורית וצבעונית ובטבע בדמות צמחייה ירוקה ורעננה.

עוד מגמות שראינו ברחבי מילאנו ובסלונה: 

בתחום חדרי הרחצה נראו בתערוכה חיפויים במגוון צבעים וחיבורים, מבחר גדול של אריחים בטכניקה של הדרגתיות "דגרדה" המשלבים שניים-שלושה צבעים יחד, למשל כחול ירוק לבן, ורוד ירוק לבן ועוד.

הטרנד הגיאומטרי עדיין כאן 
בחיפוי רצפה ובחיפוי קירות, בשחור-לבן או בצבעים, בקווים מודרניים או עם נגיעות אתניות וצבעוניות.

ריצוף: Encaustic white/coal decor lappato 30x30


חיפוי: Digital art 60x60

בתחום הברזים בלט הסגנון המתועש, ברזים בעלי ידיות במראה גלגל שיניים, ברזי כיבוי ומפתחות בצבעי ברונזה וזהב.

דגש על טקסטורות: הטקסטורות נראו במגוון תצורות וחומרים, חיתוכי אבן תלת מימדיים, הגבולות של החומר היטשטשו לחלוטין וכמעט לא ניתן לזהותו.

לסיכום, נזכיר את הטרנדים הבולטים משנה שעברה שעדיין נוכחים ובועטים חזק, בראשם טראצו, צבע פודרה, גוני אפור דרמטיים, עיצוב בשחור ושילובי צבעים וטקסטורות נועזים במיוחד היוצרים עומק בחלל. והשחקן החדש במגרש - הוורוד.

ריצוף וחיפוי: Uniqestone nite 30x60, 30x30, 60x120


ריצוף: Atelier fumo 30x60, Mueretto camera 20x60