תקופת האבן

תאריך: 22/06/2017

עיצוב הסלון בשיש ובאבן משדרג אוטומטית את מראה החלל, ולא בכדי אולמות, בתי מלון ומסעדות יוקרתיות מרוצפות בשיש ובאבן. "שיש ואבן תמיד ישדרו יוקרה, אפילו אם הם מונחים בדירה סטנדרטית בישראל ולא בהיכל רחב ידיים באיטליה", אומרים המומחים

"בחירה באבן טבעית או בשיש לרצפה בבית היא בדרך כלל בחירה כוללת בסגנון מסוים מאוד ומאופיין מאוד", אומרת גולדה פאר, מנהלת תחום האבן באלוני. "מי שאוהב את המראה והתחושה של האבן הטבעית והשיש, מרצף בדרך כלל את כל הבית באותו הריצוף, ואם יש החלפה זה יהיה רק בחדרים ולרוב לחומר חם וטבעי אחר – פרקט עץ בדרך כלל".

לדברי פאר, הבחירה בשיש ובאבן משדרגת אוטומטית את מראה החלל, ולא בכדי אולמות, בתי מלון ומסעדות יוקרתיות מרוצפות בשיש ובאבן, זאת על מנת להשיג את אותו מראה יוקרתי ואצילי מבוקש. "שיש ואבן תמיד ישדרו יוקרה, אפילו אם הם מונחים בדירה סטנדרטית בישראל ולא בהיכל רחב ידיים באיטליה", אומרת פאר.

שלא תטעו לחשוב שמדובר רק במי שמבקש לביתו מראה מבריק ומהודר. רובנו לא מבקשים להשיג מראה של ארמון פאר, ויש בתים רבים בסגנון כפרי שאבן טבעית בגוונים בהירים הולמת אותם ומשלימה היטב את המראה הכפרי. לדברי פאר, יש כיום מגוון רחב מאוד של אבנים ושל שיש, ויש נדידה אטית אך מבטיחה מצבעי הלבן והקרם הנצחיים והאהובים לעבר צבעוניות של אפורים ואפילו שחורים. לא קשה לדמיין עד כמה מראה מרשים ויוקרתי אפשר להשיג בריצוף החלל המרכזי בבית, ובראשו הסלון, ברצפת בזלת בשחור גרפיט למשל. 

אריחי ענק

גם בגזרת העיבוד יש נטייה לבחור היום לבתים שיש ואבן פחות מבריקים ומלוטשים. ההעדפה היא יותר בגימור מט, חצי מבריק או גימור בעל טקסטורה מחוספסת ומעניינת ההולמת את המראה הכפרי הלא לגמרי מהוקצע.

הגימורים היותר עכשוויים מתחברים אף הם למגמות האקלקטיות והרצון לשלב עולמות עיצוביים שונים לכדי תחושה ביתית ונעימה. הטקסטורה והחספוס מוסיפים ממד של חום וטבעיות לכל הסלון, המטבח ופינת האוכל – שהם לב הבית ומרכז ההתרחשות במהלך שעות הערוּת של המשפחה. "אמנם עדיין רוב המשפצים והבונים בוחרים באבן או בשיש מבריקים, אבל האדריכלים והמעצבים כבר מסמנים את המגמות העתידיות – יותר חספוס ופחות ברק, והשוק עורך את המעבר.

"חלק מהרושם הוויזואלי טמון בגודל – המרצפות מגיעות בגודל של 80*80 ס"מ ויותר, וזה נראה גדול בעין, גם בחללים סטנדרטיים של דירות ישראליות ממוצעות. ריצוף באריחים גדולים וחיבורים כמעט בלתי מורגשים מעניקים מראה גדול לכל חלל מרכזי ולכל בית. אם יש בבית מדרגות, נהוג לחפות גם אותן באותו שיש או אבן, הן מסיבות תקניות והן מסיבות עיצוביות. לרוב מתקבל מראה מדויק", מסבירה פאר. 

האפור היום אפור מאוד

מבחינת אבנים פופולריות לשימוש אפשר למנות את טרוורטין בעלת הטקסטורה המחוררת, בזלת שחורה או אפורה, אבן מצפה בגוונים צהבהבים עד אפרפרים, כורכר שהיא אבן חול, בלו סטון, צפחה שיש במגוון נרחב של גוונים, אפילו ירקרקים, חלוקי נחל, אבן גיר קשה, שיש קררה או קלקטה, המאופיינים ברקע לבן עם גידים אפורים.

כדי ליצור מראה ויזואלי שלם יותר, אפשר להוסיף חיפוי קירות תואם או משלים, למשל בדמות של קיר כוח בסלון – קיר אחד מרכזי הנשקף מפינות רבות ומעניק נוכחות חזקה ומוקד עניין. בריקים, דוגמת אלו של סדרת מיירס הספרדית, או אריחי אבן בסגנון צרפתי מסדרת La roche, יעניקו את המגע האירופאי והמוקפד.

רוב האבנים מגיעות ממחצבות במדינות טורקיה, יוון (בעיקר לחיפויים לבנים), איטליה, סין, מצרים, ספרד, ברזיל ועוד. "אין ממש קולקציות באבן טבעית ואין ממש טרנדיות, כי המקורות הם אותם מקורות כבר אלפי שנים", אומרת פאר. "עם זאת, יש מגמות שונות המגיעות בדרך כלל מהאדריכלים המובילים, וכרגע אפשר לסמן את האפורים – מצבע של בטון עד אפור גרפיט כהה – כמגמה המובילה והמסקרנת בתחום".

לגבי החשש שאבן טבעית סופגת או נפגעת בקלות, מרגיעה פאר כי באירופה נוהגים לרצף בתים ואפילו רחובות באבן טבעית מזה מאות שנים. "אין שחיקה או ספיגה של כתמים, כי בגמר הליטוש מורח הלטש תחליב המשמש כסילר, שאוטם ויוצר שכבת הגנה טובה. אנשי המכירות שלנו באלוני ערוכים להסביר ללקוחות איך מטפלים באבן טבעית ובשיש בקלות, לעתים יש צורך בטיפול רק אחת לכמה שנים. מדובר בחומר שאיתו שוטפים את הרצפה כרגיל וזהו. שוק הסילרים מתפתח מהר בהתמדה ויוצרים היום סילרים מדהימים, איכותיים ונוחים לשימוש". 

סדרת לה רושסדרת לה רושענת רגב