פרוייקטיםפרוייקטים

בניין המעונות - מכללת עזריאלי

פרקטיקה ופונקציונאליות: הצצה אל תכנון הפנים של מעונות מכללת עזריאלי

/>
/>
/>
/>
/>
/>

אלוני היא ספקית חומרי הגמר לפרויקט מעונות מכללת עזריאלי - אריחי גרניט פורצלן נבחרו לריצוף וחיפוי החללים הפנים של חדרי המעונות ובשטחים הקומתיים. האריחים עמידים מאוד, אינם נשחקים לאורך זמן רב ומאפשרים תחזוקה קלה ונוחה. כספקית חומרי הגמר, מארחת אלוני את האדריכל איתי שמוטר מבעלי 'סטיו אדריכלים', שהיה האמון על אדריכלות הפנים של מעונות הסטודנטים במכללת עזריאלי. פרויקט ששם דגש על פרקטיקה, גמישות ופונקציונאליות.

מ"ר בנוי: 9,500 מ"ר.

עבור מי תוכנן: 'עזריאלי' - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים.

הדרישה המרכזית בפרויקט: שילוב של דרישות שכללו עמידה בתקציב מדוד, יעילות תכנונית מבחינת ניצול חללים, גמישות תכנונית בשימושים העתידיים, מענה לדרישות מחמירות של אחזקה ובטיחות, המשך החזון העיצובי הכולל של המכללה כפי שגובש הן על ידי אדריכלי הקמפוס- משרד קולקר קולקר אפשטיין, והן על ידינו כמתכנני הבניין הקודם בבניין ההוראה על שם משפחת גלר.

מיקום גיאוגרפי: רח' שרייבויום 26, רמת בית כרם, ירושלים.

הכי מורכב בפרויקט: יצירת שווי המשקל בין כל הדרישות לבין האספירציות האדריכליות והעיצוביות שלנו כאדריכלי הפנים של הפרויקט.

פלטת החומרים: החומרים נבחרו מתוך מגוון השיקולים של עלויות, עמידות ואחזקה, התאמה לתקנים ויצירת המשכיות לבניין ההוראה – כל אלו  הובילו לשימוש אינטנסיבי באריחי פורצלן ברחבי החלל הן לריצוף והן לחיפוי. אריחי הגרניט פורצלן שנבחרו לפרויקט, של חברת אלוני.

פלטת הצבעים: בחרנו בארבע גוונים מובילים: הלבן והאפור הן כדי להמשיך שפה עיצובית שנקבעה כבר בבניין ההוראה הקיים, והן כדי לייצר רקע נעים ולא מכביד. יחד עם זאת הכנסנו למשוואה שני גוונים נוספים, מובילים, רעננים ובולטים – ירוק וכחול, המופיעים כ"תמה הקומתית"  - קומה ירוקה וקומה כחולה לסירוגין – זה בא לידי ביטוי הן בקירות המעטפת של המסדרונות הקומתיים והן בנגיעות מדודות בריהוט הדירתי עצמו – במטבח ובמרחב המגורים בכל דירה.

אילו פתרונות ייחודיים דורש תכנון מעונות בהשוואה לחללים אחרים?
 מעונות ככלל הם מכלולי מגורים אינטנסיביים מאד עם תחלופה רבה ואתגר תחזוקתי מתמיד, הפרוגרמות חסכניות מאד בשטח ועל כן האתגר הוא תכנון קומפקטי יעיל ומיטבי שיענה על כל הדרישות הטכניות, הטכנולוגיות והתקניות ובד בבד יעניק לדייר- הסטודנט- תחושה ביתית עד כמה שניתן באופן שבו יוכל גם לתת ביטוי אישי לאישיותו.

על המשרד והמתכנן האחראי

משרד סטיו אדריכלים (1993) מהווה מרחב ליצירה אדריכלית על כל סוגיה ורבדיה. הפרויקטים שבתכנון המשרד משתרעים מקנה המידה האנושי – ריהוט ועיצוב פנים, ועד לקנה המידה העירוני הרחב – תכניות בניין עיר ותכנון מבני ציבור, באמצעות שילוב של ראיה כוללת רחבת יריעה ובה בעת ירידה לפרטי הפרטים. תפיסת האדריכלות במשרד רואה באדריכלות מארג שלם של פרקטיקות השלובות זו בזו, נובעות אחת מרעותה ובעלות השפעה הדדית הן על היוצר- האדריכל- הן על המזמין וכמובן על התוצר הסופי.

בסטיו אדריכלים שואפים לקחת חלק בהצגה הן כבמאים, הן כשחקנים והן כצופים. כך הם שומרים על הפרספקטיבה והפרופורציות ועל חדוות היצירה.

צוות המשרד מורכב מבעלי המשרד אדריכל יששכרוב ואדריכל איתי שמוטר, חמש  אדריכליות ומנהלת משרד ושיווק.
איתי שמוטר- אדריכל בוגר הפקולטה לאדריכלות בטכניון בשנת 1990, 30 שנה בתחום, משנת 1993 שותף מייסד ובעלים בסטיו אדריכלים, במשך השנים עסק במקביל גם בהוראת המקצוע באוניברסיטת תל אביב ובמכללה למנהל בראשון לציון.