פרוייקטיםפרוייקטים

עושים שוק // רונית פוגל - סטודיו לעיצוב ואדריכלות פנים

/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>

קודם כל, איפה אנחנו?

מתחם אונו מרקט הוא שוק איכרים קולינרי ענק ( כ- 2000 מ"ר) ומקורה שנפתח בסמוך לקאנטרי קלאב של קריית אונו ומציע חומרי גלם איכותיים מרחבי העולם ומוצרי צריכה שונים  בכל תחומי המזון.
המקום מביא לתושבי הסביבה את הניחוח התל אביבי/אירופי של שווקי אוכל. בשוק תמצאו תוצרת מקומית טרייה ומשובחת - פירות וירקות, בשר ודגים, גבינות ויינות לצד מקומות אוכל טרי ואיכותי.

מה היה החזון העיצובי בפרויקט הספציפי הזה?

החזון היה לדמות רחוב בשוק איכרים שכונתי אירופאי תחת כיפת השמים, המשדר יוקרה מצד אחד ופשטות כפרית של מוצרי צריכה במחירי שוק מצד שני. כמו באיטליה או צרפת של פעם, כשלכל שכונה יש את השוק המקומי שלה במרחק הליכה והתושבים מגיעים אליו עם עגלת השוק כדי לערוך קניות ולבחור פירות וירקות טריים הישר מתוך ארגזי עץ.

מה היה חשוב ללקוחות? מה הם רצו לקבל מהעיצוב החדש?

יצירת שטח ציבורי פתוח ומאוורר אך יחד עם זאת גם למקסם את השטחים המושכרים ומספר הדוכנים לטובת בעלי הדוכנים. זה היה אתגר משמעותי מבחינתנו.
עיצוב חלל גדול ומאוורר המשדר יוקרה מצד אחד ופשטות כפרית המדמה רחוב שכונתי עם מוצרי צריכה במחירי שוק.

תכנון חלל ענק ויוקרתי המשדר פשטות של שוק עם תקציב מצומצם מוכתב מראש גרם לנו להוציא תכניות ומפרטי תכנון מדוייקים ומפורטים למכרז בעלי מקצוע רבים ולהשתמש בחומרים טבעיים ולא יקרים ובכל זאת לייצר מראה יוקרתי ועוצמתי.

אילו אתגרים משמעותיים יש בעיצוב פרויקט מהסוג הזה?

שוק אוכל קולינרי הוא אתגר עיצובי ואדריכלי גדול - בהתמודדות מול בעלי הדוכנים השונים ששואפים לדוכן רחב והיזמים שרוצים למקסם מבחינה כלכלית כל ס"מ במקום, עם ארגון ועם חלוקת החלל בהתאם למרכולות השונות. בנוסף, צריך להתחשב באקוסטיקה ובתאורה. מרכיב נוסף ולא פחות חשוב בעיצובם של השווקים הוא יצירת חלל פרקטי ונוח לשוטטות ולשהייה ממושכת. כל זה נעשה בשיתוף פעולה בין ארבעה יזמים, מנהלי פרויקט ומפקחים ולכל אחד יש דעה משלו. החכמה היא לתמרן ולמצוא פתרונות שמוסכמים על כולם.
מגבלה נוספת הייתה שאסור לפתוח חלונות החוצה. כך נולד הרעיון של דמויי חלון ענקיים על-גבי הקירות עם תאורה נסתרת היוצרים הדמייה של חלון אמיתי המשקיף החוצה.

איזה רגע מרגש או ראוי לציון במיוחד זכור לך מהפרויקט?

בעצם כל סיום שלב הוא רגע מרגש שאפשר לשחרר בו אנחת רווחה.

הרגע הראשון המרגש היה להגיע להסכמה על הקונספט העיצובי והתכנון ולייצר הדמיה ריאלסטית שכוללת את כל הפרטים הקטנים. הפרזנטציה שהצגנו על מסך ענק השאירה את כל המעורבים בדבר פעורי פה.
לאחר מכן כל שלב היה כמו סימון וי קטן ומרגש - הקמת הקונסטרוקציה מברזל, הלבשת החלל בחיפויים וריצוף, חיפויי הבריקים, הטיח, הרכבת גופי התאורה הזכוכיות ועוד.
ההתרגשות הכי גדולה היא בסיום, כשהפרויקט כבר נפתח, להגיע באחד מימי שישי כשהשוק הומה אדם ולראות איך כל הרעיון, התוכניות, ההדמיות והעבודה הקשה שבוצעו ע"י המשרד הופכים למציאות ואיך החלל הענק מתמלא באנשים מסתובבים עם עגלת קניות ועוברים בין דוכן לדוכן ועושים קניות לשבת.

ממה מורכבת פלטת החומרים והגוונים שבה בחרת להשתמש כאן?

המבנה מעוצב במראה כפרי, חמים ומזמין ומשלב חומרים טבעיים כמו ברזל, עץ, בריקים, רצפה בצורת משושים בגווני אדמה דמוי טרקוטה ובטון שיובאו היישר מספרד ובמיוחד לפרויקט. הטיח ע"ג הקירות נעשה ביד אמנותית בסגנון אנתיקו פצוע, גופי תאורה מברזל טבעי בגווני פליז ושחור, מנורות ענק תלויות בין כדורי הפחם המרחפים באוויר על רקע התקרה השחורה, עשויות ממתכת פליז מתכתבות גם הן עם הסגנון ויוצרת מראה אלגנטי.

פלטת הצבעים מורכבת מצבעים חמים בגווני אדמה, לצד צבעוניות מונוכרומטית המשלבת גווני ירוק, צהוב, לבן ושחור.

שרותי נשים-גברים:  רצפה עם עיטורים מיוחדים ממוסגרת בשחור המבליט את הצבעים עוד יותר, פרזול של דלתות הברזל בשחור פחם משולב עם זכוכיות וינטג', מראות מתכת, ברזי פליז עתיקים ושיש שחור במקשה אחת, טיח אמנותי ורוד עתיק בשרותי הנשים, וכחול עתיק מעודן בשרותי הגברים, ברזים מעוטרים בגוון עתיק פליז.

תקרה: תקרה חשופה גבוהה ועוצמתית בגובה 12 מטר, מתועשת עם אלמנטים חשופים של מתכת צבוע בגרפיטי שחור, ותעלות מיזוג בעיצוב מיוחד בגוון ירוק מעושן.

שאלות עליך ועל המשרד

איך הגעת לתחום האדריכלות ועיצוב הפנים וכמה זמן את עושה את זה?

התחלתי את הקריירה שלי עוד בצבא. אחרי השחרור כשעסקתי בתחום ההייטק תכנות מחשבים הרגשתי שאני לא ממצה את עצמי, הבנתי שזה לא אני מאז ומתמיד הייתי אמנית. אהבתי את תחום העיצוב והבניה עוד מילדותי, תמיד נשמתי וחלמתי עיצוב. אז לקחתי את הידע הנרחב במחשבים הטכנולוגיה ויחד עם הכישרון המולד שלי לעיצוב, אני חושבת שיצרתי כאן שילוב מנצח. מה ששידרג את המשרד עוד יותר ודחף אותו קדימה זו הצטרפותה של ביתי ליטל למשרד לאחר סיום התואר באוניברסיטה לאדריכלות שבפירנצה שגם היא כישרון מולד כשלאחר שנים שלמדה והתגוררה באיטליה.
ליטל פוגל התגוררה מספר שנים באיטליה וסיימה את לימודי תואר העיצוב באוניברסיטה לאדריכלות שבפירנצה, משם שאבה את כל ההשראה העיצובית של שווקי האוכל והרחוב האיטלקי האותנטי ואת סימפונית צבעים הרמונית של הטעמים וריחות.

אלוני בפרויקט:
ריצוף כללי:
 TERRE ROSSO HEXAGON 25/29
TERRE ROSSO HEXAGON 25/29
TERRE ROSSO NONSLIP 24.9/100

חדר שירותים:
ריצוף: TANGO TELMO NATURAL 59.2/59.2
חיפוי: TANGO ANTHRACITE NATURAL 59.2/59.2
אסלה:
WC W.H ROCA ACCESS WHITE 70/36
כיור:
ACCESS 640 WASH BASIN WITH BOX AND FIX
ברז פרח פיה קצרה מסתובבת עם ידית מרפק
ברז בינוני מסתובב וולנטה ברונזה
WC W.H ROCA  ZOOM50/36  WHITE WM820011

צילום: אלעד גונן

ליצירת קשר עם רונית >>