הבית בידיים טובות

בתים פתוחים // סיוון יתום

/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>

שאלות היכרות

קודם כל, איפה אנחנו?

בקיבוץ גבת, בבית של זוג צעיר ללא ילדים. הבית משתרע על 135 מ"ר ויש בו חלל ציבורי מרווח, יחידת הורים מפנקת, שני חדרי שינה לילדים (אחד מהם הוא הממ"ד), חדר רחצה ושירותי אורחים. התכנית לוקחת בחשבון אופציה של התרחבות המשפחה בעתיד לקומה נוספת ודאגנו מראש למיקום גרם המדרגות העתידי. הבית בנוי על מגרש של כ-400 מ"ר הנושק למטעי זיתים.

שאלות על התהליך

מה היה ה-Vision העיצובי של הפרויקט? האם עוצב בסגנון ייחודי?

הלקוחות ביקשו בית מרווח ונעים, לא מנקר עיניים, בסגנון נקי ומודרני, שיהיה פרקטי ומואר. בית שישתלב עם האופי הקיבוצי והאופי שלהם. לשניהם היה מאוד חשוב ההיבט התרמי של הבית והחלטנו, כבר בתחילת התהליך, שהבית ייבנה בשיטת בנייה קלה (שלד פלדה דקת דופן וקירות מבודדים) ונשקיע בחלונות איכותיים ומבודדים. שמחתי לפגוש לקוחות עם חוש אסטתי מפותח וידיים טובות שאוהבים לשפץ ריהוט ישן או לבנות רהיטים חדשים מחומרים זמינים וזולים.


אילו אתגרים או מורכבויות היו בפרויקט?

ההחלטה על סגנון הבניה הקלה וההשקעה בחלונות עץ אולטרקס של חב' מרווין לקחה נתח נכבד מתקציב בניית הבית. לכן, תכננתי תוכנית פשוטה עם הפרדה ברורה בין האיזורים הציבוריים לפרטיים וסכמת תנועה ברורה בחלל. התוכנית מתחשבת ברוחות השמיים, מנצלת את משטר הרוחות לאוורור טבעי ונותנת מענה להצללה נכונה מהשמש הישראלית החזקה.

החזית לרחוב עוצבה כחזית אטומה שמסתירה מאחוריה את אזור השירות והכביסה והבית כולו פונה למטע הזיתים שגובל מדרום למגרש.


אילו רגעים זכורים ומרגשים היו בתהליך?

במהלך הפרויקט יש כמה וכמה רגעים מרגשים- כשיוצקים רצפה, כשהשלד מוכן, בסיום עבודות הריצוף, בהרכבת חלונות ומטבח. כל רגע כזה מבשר על עוד שלב בדרך לבית שחלמנו אותו כל-כך הרבה זמן.
אחד הרגעים המרגשים בשבילי, בתור מתכננת, הוא הביקור הראשון אחרי שהדיירים נכנסו לגור בבית. לראות אותם מאושרים וחיים בחללים שדמיינתי והגיתי בסקיצות שנעשו עם עיפרון על דף. לדעת שעשיתי את עבודתי על הצד הטוב ביותר ויצרתי בית במלוא מובן המילה.

קצת על החומרים

אילו חומרים וגוונים נבחרו לבית?

הסגנון העיצובי שבחרנו לבית הוא סגנון מודרני עם נגיעות נורדיות. את הריצוף המהמם וחיפויי הקיר בחדרי הרחצה בחרנו בחברת אלוני. אריחי הריצוף בגוון בטון טבעי וחלונות העץ השחורים היוו את הבסיס העיצובי לבחירת המטבח. המטבח עוצב מפורניר עץ בשילוב קיר גבוהים בהיר עם פינה פתוחה המאפשרת תצוגה של חפצי נוי. שולחן האוכל נבנה ע"י הדיירים מפלטת עץ אורן גדולה עם רגלי ברזל. הכסאות מסביבו נאספו מיד שניה ושופצו גם הם בידיים אוהבות. החלל משופע בחפצי אומנות של בעלי הבית שמעניקים המון אופי מיוחד. קיר הבטון היחידי בבית,קיר הממ"ד, קיבל מקום של כבוד בחלל. הבטון היצוק נשאר כמו שהוא, מחוספס ואותנטי, והודגש ע"י 2 גופי תאורה.

יחידת ההורים מרוצפת בפרקט חם ומעוצבת בצניעות אלגנטית. הקיר בגב המיטה נצבע בגוון ורוד בהיר. השטיח של "השטיח האדום" מוסיף חמימות. הכניסה לחדר הרחצה היא דרך דלת אסם פשוטה ויפה. אריחי הרצפה והקיר שנבחרו קיבלו טוויסט עיצובי עם הפריסה האלכסונית במקלחון. הגוונים שנבחרו ליחידת ההורים - כחול כהה, אפור, לבן וורוד בהיר שומרים על הסגנון העיצובי של הבית.

סכמת הצבעים הזו נוכחת גם בשירותי האורחים, שם בחרנו אריחים מלבניים בגוון כחול מעושן שהונחו בפריסת פישבון, מטפסים מרצפת החדר אל הקיר ומשתלבים נהדר עם מדף העץ של הכיור והחלון השחור. בחדר הרחצה של הילדים נבחרו אריחים מאוירים וינטאג' בגוון שחור- לבן.

היכרות קצרה איתך

איך הגעת לתחום וכמה זמן את עושה את זה?

סיימתי לימודי אדריכלות בהצטיינות בויצו חיפה לפני כ-16 שנה ומאז אני עובדת ומתמחה בבניה פרטית. ה"אני מאמין" המקצועי שלי בתכנון בית מגורים למשפחה, הוא עבודה בדיאלוג רציף עם בעלי הבית, כדי לדייק את הבית לדמותם. זו עבודת חייטות מורכבת שתופרת את החליפה למידתה המדויקת של המשפחה. בפרויקט בגבת, הדיאלוג שלי עם הלקוחות היה נעים וזורם והחלטות עיצוביות ופרקטיות נלקחו במשותף. כל זה ניכר בתוצאה הנהדרת - בבית המקסים שהם גרים בו היום, בית שתוכנן ונבנה בדמותם והוא מואר ופתוח ונעים להתהלך ולחיות בו.


מהם מקורות ההשראה שלך?

מסקרנת אותי ההתנהגות האנושית בחלל המתוכנן והמעוצב. הרי כל הסביבה שאנו חיים בה: בעיר, ברחוב, בבניין ובבית שלנו, היא סביבה שמישהו עיצב. אנחנו מגיבים להחלטות העיצוביות האלה, לפעמים במודע ולרוב לא במודע. יש מקומות שנעים לנו לשהות בהם ויש כאלה שאנחנו בורחים מהם בתחושת מחנק. אני אוהבת לתכנן חללים נעימים ומוארים ומקבלת השראה מכל מה שמקיף אותי: מהטבע והצמחייה הפורחת, משילובי חומרים אקראיים ברחוב, מסרטים ומתמונות ברשתות החברתיות.

האם יש מוטיבים, אלמנטים או סוגי חומרים שאופיינים לעבודות שלך?

הקו העיצובי המאפיין אותי הוא קו נקי, קלאסי ואלגנטי. אני מקפידה על פרופורציות טובות ונעימות ועל זרימת תנועה ואור בחללים. יחד עם זאת, אני מתאימה את עצמי לטעמם של הלקוחות ולכן כל בית הוא קצת שונה, לפעמים הוא מודרני ומונוכרמטי ולפעמים הוא כפרי וצבעוני. הוא תמיד יהיה בדמותם של האנשים שחיים בו. וזה הקסם האמיתי

צילום: עינת דקל