עיצוב ביופילי – זה בטבע שלנו

תאריך: 21/04/2021

גם אם אתם חיים בסביבה אורבנית מובהקת והנוף שנשקף מהחלון שלכם מורכב בעיקר מבטון וברזל, הטבע יכול לתפוס מקום נרחב ביותר בעיצוב של הבית שלכם. הסוד? לא כזה סודי - עיצוב ביופילי.

לכבוד יום כדור הארץ שחל ב-22.4, פנינו לאחת המעצבות המובילות בארץ בעיצוב ביופילי, גבריאלה (רצ'ה) ברק וביקשנו ממנה לעשות לנו היכרות עם עיצוב שמכניס את הטבע גם אל לב ליבה של העיר.

 

הביופיליה היא תאוריה  בפסיכולוגיה האבולוציונית לפיה קיימת נטייה אנושית מולדת לחפש קשרים עם הטבע, ובפרט עם יצורים חיים אחרים.

בעידן שלנו רוב הזמן אנו מבלים בתוך מבנים ולפעמים מעבירים פרקי זמן ארוכים מאוד בלי לצאת אל הטבע. עיצוב בגישה הביופילית, מסוגל לספק את הצורך המולד שלנו בחיבור לחיים ולתהליכים החיוניים.

בעיצוב הביופילי המטרה היא להרחיב את המקום שתופס הטבע בעיצוב החלל, גם כשמדובר בסביבות אורבניות מובהקות. המטרה היא הכנסת אלמנטים מהטבע לחלל המגורים כדי לפצות על הריחוק מהטבע ברוב שעות היום.

 


עיצוב: NAMMU STUDIO. צילום: אדווה ביטון

 

המטודה הביופילית של NAMMU STUDIO נשענת על 3 עקרונות:

  • COSTUMER NATURE

אנחנו מאבחנים איזה אלמנטים בחי, הצומח והדומם מעוררים בכם תחושות חזקות, כמו התרגשות, שלווה, ערות, נינוחות, שמחה ועוד ומהו הסגנון העיצובי הכי טבעי לכם, בכדי לשלב בין השניים.

  • SPACE NATURE

מגבירים את נוכחות הטבע בתוך החלל על ידי הכנסת אלמנטים טבעיים לאינטראקציה רב חושית, כמו צמחים, מים ובעלי חיים, גינות פטיו וחלונות לנופים פתוחים, התייחסות לבריזות, קולות, ריחות ואלמנטים טבעיים אחרים.

בונים חיבור לא חזותי עם הטבע ע"י גירויים חושיים כמו פכפוך מים, צמחים חיים, טקסטיל רך ועוד.

  • NATURAL ANALOGUES

משתמשים באנלוגיות צורניות, צורות ודפוסים, שנתפסים ע"י המח שלנו כ"חי". לכן מוטיבים שבטיים, הדפסים בוטניים, מרקמים פרוותיים ופלטת צבעים של צבעי אדמה או מים, מגבירים את השלווה והרוגע בחלל.

חיבור חומרי עם הטבע ע"י עיבוד מינימלי של חומרים ואלמנטים, בהתאם לסגנון החלל, ישלים את התמונה.

 

קונסולה לכיור מונח מעץ SUAR טבעי במידה 100/40/30


אריח Eco Ceramic FIORD במידה 20/120

 

האם יש קשר בין עיצוב ביופילי לבנייה ירוקה?

יש חפיפה מסוימת בין הגישה ביופילית לבנייה ירוקה, אבל את הגישה הביופילית אפשר ליישם בכל סוגי הבנייה. בזמן שבנייה ירוקה מתייחסת לצמצום הטביעה הפחמנית שלנו בעולם, העיצוב הביופילי נותן דגש על הקשר שלנו לטבע ולסביבה ולתועלת הנפשית שאנחנו מפיקים מהנוכחות שלהם בבית פנימה.

 


אריח Cerdisa EC1 Regent במידה 60/120אריח Tuscania DECAPE במידה 15/61

 

האם יש שינויים ביופיליים שאפשר לעשות בבית לבד, גם בלי שיפוץ או עיצוב מחדש?

כן, תחשבו איזה נוף מרגיע אתכם, איפה בטבע אתם מרגישים חיוניים ואנרגטיים יותר ותאמצו את המאפיינים של אותו הנוף.

נסו לחשוב: מאיזה צבעים מורכב הנוף הזה? מהם הצלילים שלו?

צבעו קיר כוח בצבע של הנוף הזה, הוסיפו פינת עציצים חיים, הם צריכים רק קצת אהבה, מים ואור ובתמורה תשפרו את איכות האוויר בבית. אם אין לכם בעלי חיים, אפשר לתלות במרפסת מתקן האכלה לציפורים, זה ימשוך אותם ותקבלו בתמורה ציוצים ושירה. הוסיפו הדפסים שמזכירים את הנוף שבחרתם, הכניסו חומרים טבעיים שמופיעים בנוף האהוב עליכם, הגבירו נוכחות של מים ע"י פינת פכפוך מים או אקווריום דגים.

כל נוכחות טבעית בחומרים, בצבעים, בצלילים או במגע תעשה את העבודה ותעניק לבית אווירה שתמלא אתכם באנרגיות כשתקומו בבוקר ליום חדש, או תשרה עליכם שלווה אחרי יום עמוס בעבודה.

 


עיצוב: NAMMU STUDIO. צילום מאור מויאל. אריח Mirage LEMMY

 

לפרטים נוספים על השיטה וליצירת קשר עם NAMMU STUDIO